- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,23C
- Stryk
- 7,2–8,1 %
- Kandidater
- 628–648
- År
- 2006–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 4,38 blant beståtte
4,38 med stryk
34 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,23
- Snitt med stryk
- 2,94–3,00
- Strykprosent
- 7,2–8,1 %
- Med bokstavkarakter
- 628–648
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 313 | 61 % | 3,23 | 5,8 % |
| Menn | 204 | 39 % | 3,21 | 2,9 % |
Av 517 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2006–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 34 | 4,38 (B) | 0 % |
| 2024 | 30–32 | 4,53–4,67 (A) | 0 % |
| 2023 | 30–31 | 4,38 (B) | 3–6 % |
| 2022 | 44 | 3,82 (B) | 0 % |
| 2021 | 29–30 | 4,03–4,10 (B) | 0 % |
| 2020 | 37–38 | 4,08–4,16 (B) | 0 % |
| 2019 | 39–40 | 2,29–2,37 (D) | 13 % |
| 2018 | 29–31 | 2,54–2,62 (C) | 3–7 % |
| 2017 | 43–44 | 3,36–3,43 (C) | 18–19 % |
| 2015 | 32–34 | 2,10–2,19 (D) | 3–6 % |
| 2014 | 36–38 | 2,54–2,61 (C) | 3–5 % |
| 2013 | 53–54 | 2,86–2,90 (C) | 6 % |
| 2012 | 35–36 | 2,62–2,70 (C) | 25–26 % |
| 2011 | 37 | 2,47 (D) | 14 % |
| 2010 | 27 | 2,25 (D) | 11 % |
| 2009 | 29 | 2,14 (D) | 0 % |
| 2008 | 23–24 | 3,10–3,14 (C) | 13 % |
| 2007 | 26–27 | 3,38–3,45 (C) | 19 % |
| 2006 | 15–18 | 3,19–3,43 (C) | 6–13 % |
Ofte stilte spørsmål om NEVR2010
Hva er snittkarakteren i NEVR2010 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,23, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 628–648 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NEVR2010?
7,2–8,1 % av kandidatene har strøket i NEVR2010 ved NTNU i perioden 2006–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i NEVR2010?
Den vanligste karakteren i NEVR2010 er C (27–28 % av kandidatene), og 39–40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NEVR2010?
NEVR2010 Innføring i nevrovitenskap gir 15,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar NEVR2010?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører NEVR2010?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i NEVR2010?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere NEVR-emner ved NTNU
- NEVR8014 Forsøksdyrlære akvatiske dyr
- NEVR2030 Komprimert introduksjon til nevrovitenskap
- NEVR3001 Cellular and Systems Neuroscience
- NEVR3003 Behavioural and Cognitive Neuroscience
- NEVR3002 Sensorisk og motorisk nevrovitenskap
- NEVR3004 Nevrale nettverk
- NEVR8003 Forsøksdyrlære for forskere
- NEVR3901 Masteroppgave i nevrovitenskap
- NEVR8010 Fysiologisk psykologi og kognitiv nevrovitenskap
- NEVR8013 Forsøksdyrlære for forskere - oppgave
Emner studentene på NEVR2010 også tar
- MFEL1010 Innføring i medisin for ikke-medisinere 15 653 kandidater
- MFEL1050 Innføring i idrettsfysiologi: trening for prestasjon, helse og livskvalitet 4 120 kandidater
- BEV1012 Metode og statistikk 1 389 kandidaterTas også på Bevegelsesvitenskap - bachelor
- BEV1014 Bevegelsesapparatets anatomi 1 320 kandidaterTas også på Bevegelsesvitenskap - bachelor
- BEV1011 Idrettsfysiologi 1 544 kandidaterTas også på Bevegelsesvitenskap - bachelor
- BEV1010 Motorikk 1 515 kandidaterTas også på Bevegelsesvitenskap - bachelor
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 628–648 kandidater tatt NEVR2010 (Innføring i nevrovitenskap) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,23 (C), den vanligste karakteren er C, og 39–40 % ender på A eller B. 7,2–8,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,2–8,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

