Hopp til innhold

SM100515: Ernæring, mikrobiologi og hygiene

Snitt (beståtte)
2,78–2,79C
Stryk
3,5–3,9 %
Kandidater
565–572
År
2016–2020

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2020

snitt 2,10–2,16 blant beståtte

1,97–2,09 med stryk

32–34 kandidater

0
A0 %
1–2
B3–6
9
C26–28
13
D38–41
8
E24–25
1–2
F3–6
V2016H2020

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2016: 1,25–1,40H2016: 2,84H2017: 2,68V2018: 1,60–1,86H2018: 2,65–2,66H2019: 3,24H2020: 2,10–2,16V2016H2017V2018H2019H20202,10–2,16

Stryk per termin

50 %25 %V2016: 0 %H2016: 2 %H2017: 6 %V2018: 13–29 %H2018: 3 %H2019: 2 %H2020: 3–6 %V2016H2017V2018H2019H20203–6 %
3 %
A17–18
19 %
B107–108
40 %
C226–227
23–24
D133–135
11 %
E62
4 %
F20–22

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,78–2,79
Snitt med stryk
2,68–2,70
Strykprosent
3,5–3,9 %
Med bokstavkarakter
565–572

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner46887 %2,852,6 %
Menn7313 %2,550,0 %

Av 541 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2016–2020.

År for år

5 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202032–342,10–2,16 (D)3–6 %
20191323,24 (C)2 %
2018137–1412,60–2,63 (C)4 %
20171382,68 (C)6 %
20161262,78–2,79 (C)2 %

Ofte stilte spørsmål om SM100515

Hva er snittkarakteren i SM100515 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 2,78–2,79, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 565–572 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2020, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i SM100515?

3,5–3,9 % av kandidatene har strøket i SM100515 ved NTNU i perioden 2016–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i SM100515?

Den vanligste karakteren i SM100515 er C (40 % av kandidatene), og 22 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir SM100515?

SM100515 Ernæring, mikrobiologi og hygiene gir 3,0 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hvem tar SM100515?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører SM100515?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i SM100515?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere SM-emner ved NTNU

Emner studentene på SM100515 også tar

Fra Bachelor i sykepleie: studentene der tar både SM100515 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2016–2020 har 565–572 kandidater tatt SM100515 (Ernæring, mikrobiologi og hygiene) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,78–2,79 (C), den vanligste karakteren er C, og 22 % ender på A eller B. 3,5–3,9 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,5–3,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.