Hopp til innhold

SOS2009: Medier og samfunn

Snitt (beståtte)
3,10–3,21C
Stryk
3,5–6,4 %
Kandidater
319–351
År
2012–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 3,15 blant beståtte

3,02–3,08 med stryk

48–49 kandidater

5
A10 %
15
B31 %
14
C29 %
8
D16–17
5
E10 %
1–2
F2–4
V2012V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2012: 2,73–3,27V2013: 2,17–2,26V2014: 2,92–3,36V2015: 3,00–3,19V2016: 3,20–3,38V2017: 3,76–3,82V2018: 2,77–3,08V2019: 2,77–3,08V2020: 2,50–2,61V2021: 3,18–3,24V2022: 3,03–3,16V2023: 3,70V2024: 3,18V2025: 3,15V2012V2015V2019V2022V20253,15

Stryk per termin

25 %12.5 %V2012: 0 %V2013: 5–10 %V2014: 19–23 %V2015: 5–11 %V2016: 6–13 %V2017: 0 %V2018: 6–14 %V2019: 0 %V2020: 5–11 %V2021: 3–6 %V2022: 3–6 %V2023: 0 %V2024: 3–6 %V2025: 2–4 %V2012V2015V2019V2022V20252–4 %
11–13
A38–43
24–27
B83–86
29–32
C100–103
19–21
D65–69
6–9
E21–29
4–6
F12–21

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,10–3,21
Snitt med stryk
2,91–3,09
Strykprosent
3,5–6,4 %
Med bokstavkarakter
319–351

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner17777 %3,361,7 %
Menn5323 %3,110,0 %

Av 230 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2012–2025.

År for år

14 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202548–493,15 (C)2–4 %
202435–363,18 (C)3–6 %
2023233,70 (B)0 %
202232–353,03–3,16 (C)3–6 %
202134–363,18–3,24 (C)3–6 %
202017–202,50–2,61 (C)5–11 %
201912–142,77–3,08 (C)0 %
201813–172,77–3,08 (C)6–14 %
201733–343,76–3,82 (B)0 %
201614–173,20–3,38 (C)6–13 %
201517–203,00–3,19 (C)5–11 %
201413–162,92–3,36 (C)19–23 %
201319–212,17–2,26 (D)5–10 %
20129–132,73–3,27 (C)0 %

Ofte stilte spørsmål om SOS2009

Hva er snittkarakteren i SOS2009 ved NTNU?

Snittet blant beståtte er 3,10–3,21, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 319–351 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i SOS2009?

3,5–6,4 % av kandidatene har strøket i SOS2009 ved NTNU i perioden 2012–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i SOS2009?

Den vanligste karakteren i SOS2009 er C (29–32 % av kandidatene), og 35–39 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir SOS2009?

SOS2009 Medier og samfunn gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.

Hvem tar SOS2009?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører SOS2009?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i SOS2009?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere SOS-emner ved NTNU

Emner studentene på SOS2009 også tar

Fra Sosiologi - bachelor: studentene der tar både SOS2009 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2012–2025 har 319–351 kandidater tatt SOS2009 (Medier og samfunn) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10–3,21 (C), den vanligste karakteren er C, og 35–39 % ender på A eller B. 3,5–6,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,15 (C) – omtrent som året før.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,5–6,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.