TBT4102: Biokjemi 1
- Snitt (beståtte)
- 2,95C
- Stryk
- 13,9 %
- Kandidater
- 2 811
- År
- 2008–2025
H2025
snitt 2,89 blant beståtte
2,07 med stryk
186 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,95
- Snitt med stryk
- 2,54
- Strykprosent
- 13,9 %
- Med bokstavkarakter
- 2 811
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 995 | 71 % | 3,01 | 11,9 % |
| Menn | 796 | 29 % | 2,75 | 18,6 % |
Av 2 791 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 99 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 186 | 2,89 (C) | 28 % |
| 2024 | 204 | 2,47 (D) | 34 % |
| 2023 | 167 | 2,73 (C) | 25 % |
| 2022 | 217 | 2,44 (D) | 16 % |
| 2021 | 175 | 2,91 (C) | 18 % |
| 2020 | 204 | 3,13 (C) | 4 % |
| 2019 | 183 | 3,55 (B) | 10 % |
| 2018 | 176 | 2,98 (C) | 6 % |
| 2017 | 178 | 3,24 (C) | 6 % |
| 2016 | 164 | 2,63 (C) | 11 % |
| 2015 | 142 | 2,73 (C) | 15 % |
| 2014 | 121 | 2,97 (C) | 11 % |
| 2013 | 101 | 3,08 (C) | 10 % |
| 2012 | 101 | 3,06 (C) | 6 % |
| 2011 | 109 | 3,22 (C) | 11 % |
| 2010 | 133 | 2,78 (C) | 13 % |
| 2009 | 128 | 3,27 (C) | 5 % |
| 2008 | 122 | 3,12 (C) | 7 % |
Ofte stilte spørsmål om TBT4102
Hva er snittkarakteren i TBT4102 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,95, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 811 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TBT4102?
13,9 % av kandidatene har strøket i TBT4102 ved NTNU i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TBT4102?
Den vanligste karakteren i TBT4102 er C (28 % av kandidatene), og 29 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TBT4102?
TBT4102 Biokjemi 1 gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TBT4102?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Matvitenskap, teknologi og bærekraft - bachelor224 kandidater · 24 %
- Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)197 kandidater · 21 %
- Bioteknologi - master144 kandidater · 15 %
- Biologi - bachelor134 kandidater · 14 %
- Lektorutdanning i realfag for trinn 8–13104 kandidater · 11 %
- Fysikk og matematikk - master76 kandidater · 8 %
- Kjemi - bachelor72 kandidater · 8 %
Hvor fører TBT4102?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TBT4102?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TBT-emner ved NTNU
Emner studentene på TBT4102 også tar
- TMA4125 Matematikk 4N 4 847 kandidater
- TKP4120 Prosessteknikk 2 948 kandidater
- TKJ4162 Fysikalsk kjemi: Kjemisk termodynamikk 857 kandidater
- TKP4105 Separasjonsteknikk 1 687 kandidater
- TMT4130 Uorganisk kjemi 2 970 kandidater
- TKP4100 Strømning og varmetransport 2 030 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 2 811 kandidater tatt TBT4102 (Biokjemi 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,95 (C), den vanligste karakteren er C, og 29 % ender på A eller B. 13,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,89 (C) – opp fra 2,47 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

