TEP4110: Fluidmekanikk
- Snitt (beståtte)
- 2,80C
- Stryk
- 15,7 %
- Kandidater
- 3 075
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 2,90 blant beståtte
2,46 med stryk
191 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,80
- Snitt med stryk
- 2,36
- Strykprosent
- 15,7 %
- Med bokstavkarakter
- 2 794
281 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 967 | 35 % | 2,46 | 20,9 % |
| Menn | 1 783 | 65 % | 2,79 | 13,5 % |
Av 2 750 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 191 | 2,90 (C) | 15 % |
| 2024 | 170 | 3,04 (C) | 18 % |
| 2023 | 133 | 2,36 (D) | 25 % |
| 2022 | 106 | 2,86 (C) | 16 % |
| 2021 | 125 | – | 17 % |
| 2020 | 143 | – | 19 % |
| 2019 | 95 | 2,82 (C) | 13 % |
| 2018 | 147 | 2,62 (C) | 15 % |
| 2017 | 123 | 3,01 (C) | 30 % |
| 2016 | 176 | 2,31 (D) | 22 % |
| 2015 | 168 | 2,72 (C) | 15 % |
| 2014 | 183 | 2,66 (C) | 13 % |
| 2013 | 189 | 2,49 (D) | 21 % |
| 2012 | 155 | 2,79 (C) | 8 % |
| 2011 | 169 | 3,06 (C) | 7 % |
| 2010 | 173 | 2,74 (C) | 19 % |
| 2009 | 134 | 3,22 (C) | 7 % |
| 2008 | 123 | 3,43 (C) | 2 % |
| 2007 | 100 | 2,54 (C) | 15 % |
| 2006 | 88 | 3,06 (C) | 20 % |
| 2005 | 86 | 2,64 (C) | 10 % |
| 2004 | 98 | 2,77 (C) | 15 % |
Ofte stilte spørsmål om TEP4110
Hva er snittkarakteren i TEP4110 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,80, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 794 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TEP4110?
15,7 % av kandidatene har strøket i TEP4110 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TEP4110?
Den vanligste karakteren i TEP4110 er C (26 % av kandidatene), og 24 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TEP4110?
TEP4110 Fluidmekanikk gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TEP4110 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 15,7 % stryker.
Hvem tar TEP4110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Marin teknikk - master (5-årig)561 kandidater · 81 %
- Industriell økonomi og teknologiledelse - master61 kandidater · 9 %
- Maskin - bachelor i ingeniørfag34 kandidater · 5 %
- Ingeniørvitenskap og IKT - master19 kandidater · 3 %
- Produktutvikling og produksjon - masterstudium (5-årig)11 kandidater · 2 %
- Energi og miljø - master (5-årig)10 kandidater · 1 %
Hva ligger du an til i TEP4110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TEP-emner ved NTNU
Emner studentene på TEP4110 også tar
- TKT4118 Mekanikk 1 3 023 kandidater
- TKT4123 Mekanikk 2 2 517 kandidater
- TMR4167 Marin teknikk 2 - Konstruksjoner 2 317 kandidater
- TMR4247 Marin teknikk 3 - Hydrodynamikk 1 994 kandidater
- TFY4104 Fysikk 5 748 kandidater
- TMM4100 Materialteknikk 4 533 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 075 kandidater tatt TEP4110 (Fluidmekanikk) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,80 (C), den vanligste karakteren er C, og 24 % ender på A eller B. 15,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,90 (C) – ned fra 3,04 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

