TKT4118: Mekanikk 1
- Snitt (beståtte)
- 3,10C
- Stryk
- 10,7 %
- Kandidater
- 3 023
- År
- 2007–2025
H2025
snitt 3,25 blant beståtte
2,99 med stryk
164 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,10
- Snitt med stryk
- 2,80
- Strykprosent
- 10,7 %
- Med bokstavkarakter
- 2 777
246 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 058 | 37 % | 2,91 | 13,4 % |
| Menn | 1 798 | 63 % | 3,22 | 7,8 % |
Av 2 856 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2007–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 164 | 3,25 (C) | 8 % |
| 2024 | 178 | 4,03 (B) | 4 % |
| 2023 | 168 | 2,86 (C) | 8 % |
| 2022 | 156 | 2,74 (C) | 15 % |
| 2021 | 170 | 3,00 (C) | 6 % |
| 2020 | 218 | – | 24 % |
| 2019 | 175 | 3,01 (C) | 9 % |
| 2018 | 152 | 3,08 (C) | 9 % |
| 2017 | 157 | 3,00 (C) | 12 % |
| 2016 | 157 | 3,07 (C) | 11 % |
| 2015 | 174 | 2,96 (C) | 13 % |
| 2014 | 198 | 3,14 (C) | 8 % |
| 2013 | 165 | 3,29 (C) | 7 % |
| 2012 | 160 | 3,13 (C) | 11 % |
| 2011 | 147 | 2,39 (D) | 12 % |
| 2010 | 143 | 3,06 (C) | 9 % |
| 2009 | 131 | 3,01 (C) | 16 % |
| 2008 | 114 | 3,36 (C) | 6 % |
| 2007 | 96 | 3,14 (C) | 8 % |
Ofte stilte spørsmål om TKT4118
Hva er snittkarakteren i TKT4118 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,10, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 777 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TKT4118?
10,7 % av kandidatene har strøket i TKT4118 ved NTNU i perioden 2007–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TKT4118?
Den vanligste karakteren i TKT4118 er C (29 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TKT4118?
TKT4118 Mekanikk 1 gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TKT4118 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (8 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 10,7 % stryker.
Hvem tar TKT4118?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Marin teknikk - master (5-årig)647 kandidater · 79 %
- Industriell økonomi og teknologiledelse - master72 kandidater · 9 %
- Industriell design - master71 kandidater · 9 %
- Fornybar energi - bachelor i ingeniørfag14 kandidater · 2 %
- Ingeniørvitenskap og IKT - master9 kandidater · 1 %
- Bygg og infrastruktur - master (5-årig)6 kandidater · 1 %
Hva ligger du an til i TKT4118?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TKT-emner ved NTNU
Emner studentene på TKT4118 også tar
- TEP4110 Fluidmekanikk 3 075 kandidater
- TMR4167 Marin teknikk 2 - Konstruksjoner 2 317 kandidater
- TMR4247 Marin teknikk 3 - Hydrodynamikk 1 994 kandidater
- TFY4104 Fysikk 5 748 kandidater
- TMR4182 Marin teknikk 5 - Marin dynamikk 1 775 kandidater
- TMM4100 Materialteknikk 4 533 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 3 023 kandidater tatt TKT4118 (Mekanikk 1) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 10,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,25 (C) – ned fra 4,03 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

