TFE4120: Elektromagnetisme
- Snitt (beståtte)
- 3,02C
- Stryk
- 14,2 %
- Kandidater
- 4 280
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 1,00 blant beståtte
0,33 med stryk
15 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,02
- Snitt med stryk
- 2,57
- Strykprosent
- 14,2 %
- Med bokstavkarakter
- 4 004
276 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 451 | 38 % | 2,78 | 15,7 % |
| Menn | 2 356 | 62 % | 3,19 | 12,0 % |
Av 3 807 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 269 | 3,90 (B) | 13 % |
| 2024 | 257 | 3,88 (B) | 14 % |
| 2023 | 243 | 2,74 (C) | 20 % |
| 2022 | 263 | 2,86 (C) | 13 % |
| 2021 | 221 | 2,98 (C) | 10 % |
| 2020 | 276 | – | 7 % |
| 2019 | 229 | 2,82 (C) | 14 % |
| 2018 | 236 | 2,81 (C) | 17 % |
| 2017 | 274 | 2,81 (C) | 12 % |
| 2016 | 256 | 3,08 (C) | 15 % |
| 2015 | 230 | 2,86 (C) | 11 % |
| 2014 | 231 | 2,71 (C) | 26 % |
| 2013 | 210 | 3,01 (C) | 15 % |
| 2012 | 270 | 2,92 (C) | 17 % |
| 2011 | 267 | 2,97 (C) | 9 % |
| 2010 | 235 | 2,75 (C) | 13 % |
| 2009 | 57 | 3,12 (C) | 9 % |
| 2008 | 56 | 3,04 (C) | 11 % |
| 2007 | 60 | 2,89 (C) | 37 % |
| 2006 | 63 | 3,29 (C) | 13 % |
| 2005 | 69 | 2,66 (C) | 12 % |
| 2004 | 8 | 1,00 (E) | 50 % |
Ofte stilte spørsmål om TFE4120
Hva er snittkarakteren i TFE4120 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,02, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 4 004 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TFE4120?
14,2 % av kandidatene har strøket i TFE4120 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TFE4120?
Den vanligste karakteren i TFE4120 er C (22 % av kandidatene), og 32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TFE4120?
TFE4120 Elektromagnetisme gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TFE4120 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (8 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 14,2 % stryker.
Hvem tar TFE4120?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TFE4120?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TFE4120?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TFE-emner ved NTNU
- TFE4101 Krets- og digitalteknikk
- TFE4100 Kretsteknikk
- TFE4110 Digitalteknikk med kretsteknikk
- TFE4112 Elektriske kretser
- TFE4105 Digitalteknikk og datamaskiner
- TFE4130 Bølgeforplantning
- TFE4152 Design av integrerte kretser
- TFE4172 Grunnlag for kvantemekanikk og faststoffelektronikk
- TFE4146 Halvlederkomponenter
- TFE4141 Design av digitale system 1
Emner studentene på TFE4120 også tar
- TMA4130 Matematikk 4N 11 935 kandidater
- TFY4107 Fysikk 1 726 kandidater
- TTK4105 Reguleringsteknikk 7 583 kandidater
- TEP4120 Termodynamikk 1 6 800 kandidater
- TEP4225 Energi og miljø 3 432 kandidater
- TEP4295 Bærekraftig ingeniørfag 1 714 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 4 280 kandidater tatt TFE4120 (Elektromagnetisme) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02 (C), den vanligste karakteren er C, og 32 % ender på A eller B. 14,2 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,90 (B) – omtrent som året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

