TFE4152: Design av integrerte kretser
- Snitt (beståtte)
- 2,80C
- Stryk
- 9 %
- Kandidater
- 1 028
- År
- 2014–2025
H2025
snitt 2,23 blant beståtte
1,81 med stryk
70 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,80
- Snitt med stryk
- 2,54
- Strykprosent
- 9 %
- Med bokstavkarakter
- 927
101 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 216 | 24 % | 2,60 | 12,0 % |
| Menn | 676 | 76 % | 2,81 | 8,4 % |
Av 892 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 86 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2014–2025.
År for år
12 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 70 | 2,23 (D) | 19 % |
| 2024 | 126 | 2,78 (C) | 13 % |
| 2023 | 126 | 3,09 (C) | 11 % |
| 2022 | 148 | 3,04 (C) | 13 % |
| 2021 | 112 | 2,65 (C) | 19 % |
| 2020 | 101 | – | 7 % |
| 2019 | 75 | 2,33 (D) | 4 % |
| 2018 | 85 | 2,89 (C) | 0 % |
| 2017 | 59 | 2,73 (C) | 0 % |
| 2016 | 68 | 2,82 (C) | 0 % |
| 2015 | 31 | 2,94 (C) | 0 % |
| 2014 | 27 | 3,04 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TFE4152
Hva er snittkarakteren i TFE4152 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,80, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 927 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TFE4152?
9 % av kandidatene har strøket i TFE4152 ved NTNU i perioden 2014–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TFE4152?
Den vanligste karakteren i TFE4152 er C (36 % av kandidatene), og 21 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TFE4152?
TFE4152 Design av integrerte kretser gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TFE4152 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (7 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 9 % stryker.
Hvem tar TFE4152?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TFE4152?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TFE4152?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TFE-emner ved NTNU
- TFE4120 Elektromagnetisme
- TFE4101 Krets- og digitalteknikk
- TFE4100 Kretsteknikk
- TFE4110 Digitalteknikk med kretsteknikk
- TFE4112 Elektriske kretser
- TFE4105 Digitalteknikk og datamaskiner
- TFE4130 Bølgeforplantning
- TFE4172 Grunnlag for kvantemekanikk og faststoffelektronikk
- TFE4146 Halvlederkomponenter
- TFE4141 Design av digitale system 1
Emner studentene på TFE4152 også tar
- TTT4203 Innføring i analog og digital elektronikk 3 088 kandidater
- TTT4120 Digital signalbehandling 3 745 kandidater
- TTT4255 Elektronisk systemdesign, grunnkurs 1 207 kandidater
- TTT4234 Romteknologi I 1 589 kandidater
- TMA4106 Matematikk 2 1 253 kandidater
- TTT4260 Elektronisk systemdesign og -analyse I 861 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2014–2025 har 1 028 kandidater tatt TFE4152 (Design av integrerte kretser) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,80 (C), den vanligste karakteren er C, og 21 % ender på A eller B. 9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,23 (D) – ned fra 2,78 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

