TGB4190: Ingeniørgeologi - Berg, videregående kurs
- Snitt (beståtte)
- 3,48C
- Stryk
- 0,4 %
- Kandidater
- 697
- År
- 2005–2025
V2025
snitt 3,00 blant beståtte
3,00 med stryk
40 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,48
- Snitt med stryk
- 3,46
- Strykprosent
- 0,4 %
- Med bokstavkarakter
- 649
48 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 244 | 43 % | 3,42 | 0,0 % |
| Menn | 317 | 57 % | 3,44 | 0,0 % |
Av 561 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2005–2025.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 40 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2024 | 39 | 2,90 (C) | 0 % |
| 2023 | 26 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2022 | 35 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2021 | 54 | 3,61 (B) | 0 % |
| 2020 | 48 | – | 0 % |
| 2019 | 62 | 3,95 (B) | 0 % |
| 2018 | 63 | 3,02 (C) | 5 % |
| 2017 | 65 | 3,40 (C) | 0 % |
| 2016 | 26 | 3,73 (B) | 0 % |
| 2015 | 26 | 3,38 (C) | 0 % |
| 2014 | 11 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2013 | 44 | 3,66 (B) | 0 % |
| 2012 | 33 | 3,21 (C) | 0 % |
| 2011 | 26 | 3,50 (B) | 0 % |
| 2010 | 29 | 3,66 (B) | 0 % |
| 2009 | 17 | 3,47 (C) | 0 % |
| 2008 | 9 | 3,44 (C) | 0 % |
| 2007 | 18 | 3,83 (B) | 0 % |
| 2006 | 13 | 3,77 (B) | 0 % |
| 2005 | 13 | 4,08 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TGB4190
Hva er snittkarakteren i TGB4190 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,48, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 649 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TGB4190?
0,4 % av kandidatene har strøket i TGB4190 ved NTNU i perioden 2005–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TGB4190?
Den vanligste karakteren i TGB4190 er B (40 % av kandidatene), og 50 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TGB4190?
TGB4190 Ingeniørgeologi - Berg, videregående kurs gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TGB4190?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TGB4190?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TGB4190?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TGB-emner ved NTNU
- TGB4100 Geologi, innføring
- TGB4185 Ingeniørgeologi, grunnkurs
- TGB4112 Norges geologi og georessurser
- TGB4150 Strukturgeologi, grunnkurs
- TGB4125 Mineralogi
- TGB4205 Hydrogeologi
- TGB4110 Georessurser
- TGB4160 Petroleumsgeologi
- TGB5110 Ingeniørgeologi og tunnelbyggeteknikk, grunnkurs
- TGB4165 Sedimentologi og stratigrafi
Emner studentene på TGB4190 også tar
- TPG4112 Geomekanikk og strømning i porøse medier 1 281 kandidater
- TGB4210 Bergmekanikk og geoteknikk, grunnkurs 575 kandidater
- TPG4100 Fysikk og geofysikk 1 486 kandidater
- TGB4126 Mineralogi, grunnkurs 337 kandidater
- TGB4200 Ingeniørgeologi - Løsmasser, videregående kurs 591 kandidater
- TGB4216 Mineralressursforvaltning, grunnleggende kurs 267 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 697 kandidater tatt TGB4190 (Ingeniørgeologi - Berg, videregående kurs) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,48 (C), den vanligste karakteren er B, og 50 % ender på A eller B. 0,4 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,00 (C) – opp fra 2,90 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

