- Snitt (beståtte)
- 3,10–3,16C
- Stryk
- 1,6–2,9 %
- Kandidater
- 646–676
- År
- 2007–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2007–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,00 blant beståtte
3,00 med stryk
28 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,10–3,16
- Snitt med stryk
- 3,02–3,11
- Strykprosent
- 1,6–2,9 %
- Med bokstavkarakter
- 610–639
35 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 28 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2024 | 18–20 | 2,50–2,70 (C) | 0 % |
| 2023 | 16–17 | 2,88–3,00 (C) | 0 % |
| 2022 | 35–37 | 2,76–2,83 (C) | 3–6 % |
| 2021 | 34 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2020 | 36–37 | – | 3–5 % |
| 2019 | 32–35 | 3,00–3,09 (C) | 3–6 % |
| 2018 | 45–46 | 2,69–2,74 (C) | 7 % |
| 2017 | 46–47 | 3,00–3,04 (C) | 0 % |
| 2016 | 68–71 | 3,18–3,23 (C) | 1–3 % |
| 2015 | 37 | 3,41 (C) | 0 % |
| 2014 | 38–39 | 3,59 (B) | 3–5 % |
| 2013 | 33–36 | 3,03–3,15 (C) | 3–6 % |
| 2012 | 41–42 | 3,40 (C) | 2–5 % |
| 2011 | 42–44 | 2,98–3,07 (C) | 0 % |
| 2010 | 34–39 | 2,97–3,15 (C) | 3–6 % |
| 2009 | 27–28 | 3,33–3,39 (C) | 0 % |
| 2008 | 20 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2007 | 16–19 | 3,17–3,47 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TGB5110
Hva er snittkarakteren i TGB5110 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,10–3,16, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 610–639 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2007–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TGB5110?
1,6–2,9 % av kandidatene har strøket i TGB5110 ved NTNU i perioden 2007–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TGB5110?
Den vanligste karakteren i TGB5110 er C (38–39 % av kandidatene), og 35–37 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TGB5110?
TGB5110 Ingeniørgeologi og tunnelbyggeteknikk, grunnkurs gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hva ligger du an til i TGB5110?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TGB-emner ved NTNU
- TGB4100 Geologi, innføring
- TGB4185 Ingeniørgeologi, grunnkurs
- TGB4112 Norges geologi og georessurser
- TGB4150 Strukturgeologi, grunnkurs
- TGB4125 Mineralogi
- TGB4205 Hydrogeologi
- TGB4110 Georessurser
- TGB4190 Ingeniørgeologi - Berg, videregående kurs
- TGB4160 Petroleumsgeologi
- TGB4165 Sedimentologi og stratigrafi
Emner studentene på TGB5110 også tar
- TVM5125 Hydraulic Design 637 kandidater
- TVM5171 Modellering av vannressurser 384 kandidater
- TVM5135 Vannkraftplanlegging 423 kandidater
- TVM5115 Planning and Design of Dams 418 kandidater
- TVM5132 Prefeasibility Study in Hydropower Development 203 kandidater
- TVM5160 Sedimenthåndtering ved vannkraftkonstruksjoner 319 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2007–2025 har 646–676 kandidater tatt TGB5110 (Ingeniørgeologi og tunnelbyggeteknikk, grunnkurs) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10–3,16 (C), den vanligste karakteren er C, og 35–37 % ender på A eller B. 1,6–2,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2007–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,6–2,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

