TMM4121: Produktutvikling
- Snitt (beståtte)
- 4,19B
- Stryk
- 0 %
- Kandidater
- 2 514
- År
- 2006–2025
V2025
snitt 5,00 blant beståtte
5,00 med stryk
136 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 4,19
- Snitt med stryk
- 4,19
- Strykprosent
- 0 %
- Med bokstavkarakter
- 2 438
76 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 683 | 27 % | 4,16 | 0,0 % |
| Menn | 1 831 | 73 % | 4,21 | 0,0 % |
Av 2 514 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 100 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2006–2025.
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 136 | 5,00 (A) | 0 % |
| 2024 | 127 | 4,18 (B) | 0 % |
| 2023 | 91 | 4,40 (B) | 0 % |
| 2022 | 120 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2021 | 96 | 5,00 (A) | 0 % |
| 2020 | 76 | – | 0 % |
| 2019 | 81 | 4,16 (B) | 0 % |
| 2018 | 80 | 4,30 (B) | 0 % |
| 2017 | 111 | 4,77 (A) | 0 % |
| 2016 | 121 | 3,35 (C) | 0 % |
| 2015 | 174 | 4,74 (A) | 0 % |
| 2014 | 123 | 4,20 (B) | 0 % |
| 2013 | 169 | 4,11 (B) | 0 % |
| 2011 | 176 | 4,31 (B) | 0 % |
| 2010 | 151 | 3,87 (B) | 0 % |
| 2009 | 183 | 3,99 (B) | 0 % |
| 2008 | 178 | 4,17 (B) | 0 % |
| 2007 | 160 | 3,94 (B) | 0 % |
| 2006 | 161 | 3,55 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TMM4121
Hva er snittkarakteren i TMM4121 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 4,19, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 2 438 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMM4121?
0 % av kandidatene har strøket i TMM4121 ved NTNU i perioden 2006–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TMM4121?
Den vanligste karakteren i TMM4121 er B (46 % av kandidatene), og 83 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMM4121?
TMM4121 Produktutvikling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMM4121 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (2 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Lite arbeidsomt», og 0 % stryker.
Hvem tar TMM4121?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMM4121?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMM4121?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TMM-emner ved NTNU
- TMM4100 Materialteknikk
- TMM4115 Produktmodellering
- TMM4220 Innovasjon ved Design Thinking
- TMM4135 Dimensjonering basert på elementmetoden, grunnkurs
- TMM4112 Maskindeler
- TMM4150 Maskinkonstruksjon og mekatronikk
- TMM4160 Bruddmekanikk
- TMM4140 Materialteknikk 2
- TMM4155 Anvendelse av elementmetoden i maskinkonstruksjon
- TMM4195 Dimensjonering mot utmatting
Emner studentene på TMM4121 også tar
- TEP4100 Fluidmekanikk 10 320 kandidater
- TMT4106 Kjemi 4 549 kandidater
- TPK4190 Produksjonsteknologi 2 201 kandidater
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TTK4105 Reguleringsteknikk 7 583 kandidater
- TFY4104 Fysikk 5 748 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 2 514 kandidater tatt TMM4121 (Produktutvikling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 4,19 (B), den vanligste karakteren er B, og 83 % ender på A eller B. 0 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 5,00 (A) – opp fra 4,18 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

