TMM4195: Dimensjonering mot utmatting
- Snitt (beståtte)
- 3,35–3,38C
- Stryk
- 5,9–6,6 %
- Kandidater
- 808–826
- År
- 2005–2022
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2022
snitt 3,72–3,83 blant beståtte
3,72–3,83 med stryk
41–43 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,35–3,38
- Snitt med stryk
- 3,13–3,18
- Strykprosent
- 5,9–6,6 %
- Med bokstavkarakter
- 760–778
48 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2022 | 41–43 | 3,72–3,83 (B) | 0 % |
| 2021 | 39 | 3,34 (C) | 18 % |
| 2020 | 49–50 | 3,00 (C) | 6 % |
| 2019 | 45–46 | 3,40–3,45 (C) | 7 % |
| 2018 | 64–66 | 3,89–3,94 (B) | 2–3 % |
| 2017 | 59 | 4,07 (B) | 5 % |
| 2016 | 51–52 | 3,28 (C) | 2–4 % |
| 2015 | 60 | 3,47 (C) | 5 % |
| 2014 | 31–32 | 3,19–3,26 (C) | 0 % |
| 2013 | 49 | 2,86 (C) | 12 % |
| 2012 | 59 | 2,87 (C) | 7 % |
| 2011 | 37–39 | 2,81–2,86 (C) | 3–5 % |
| 2010 | 49 | 3,39 (C) | 6 % |
| 2009 | 40 | 2,88 (C) | 18 % |
| 2008 | 39–43 | 2,81–2,92 (C) | 10–13 % |
| 2007 | 39–40 | 2,95 (C) | 3–5 % |
| 2006 | 23–26 | 3,42–3,59 (C–B) | 4–8 % |
| 2005 | 34 | 3,97 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TMM4195
Hva er snittkarakteren i TMM4195 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,35–3,38, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 760–778 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2022, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMM4195?
5,9–6,6 % av kandidatene har strøket i TMM4195 ved NTNU i perioden 2005–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TMM4195?
Den vanligste karakteren i TMM4195 er C (27 % av kandidatene), og 44–45 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMM4195?
TMM4195 Dimensjonering mot utmatting gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Hvem tar TMM4195?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMM4195?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMM4195?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TMM-emner ved NTNU
- TMM4100 Materialteknikk
- TMM4115 Produktmodellering
- TMM4121 Produktutvikling
- TMM4220 Innovasjon ved Design Thinking
- TMM4135 Dimensjonering basert på elementmetoden, grunnkurs
- TMM4112 Maskindeler
- TMM4150 Maskinkonstruksjon og mekatronikk
- TMM4160 Bruddmekanikk
- TMM4140 Materialteknikk 2
- TMM4155 Anvendelse av elementmetoden i maskinkonstruksjon
Emner studentene på TMM4195 også tar
Fra Produktutvikling og produksjon - masterstudium (5-årig): studentene der tar både TMM4195 og disse.
- TEP4100 Fluidmekanikk 10 320 kandidater
- TMT4106 Kjemi 4 549 kandidater
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TTK4105 Reguleringsteknikk 7 583 kandidater
- TPK4190 Produksjonsteknologi 2 201 kandidater
- TFY4104 Fysikk 5 748 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2022 har 808–826 kandidater tatt TMM4195 (Dimensjonering mot utmatting) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,35–3,38 (C), den vanligste karakteren er C, og 44–45 % ender på A eller B. 5,9–6,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,9–6,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

