- Snitt (beståtte)
- 3,37–3,42C
- Stryk
- 2,9–3,7 %
- Kandidater
- 778–804
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,90–2,94 blant beståtte
2,56–2,60 med stryk
59–60 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,37–3,42
- Snitt med stryk
- 3,25–3,32
- Strykprosent
- 2,9–3,7 %
- Med bokstavkarakter
- 778–804
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 59–60 | 2,90–2,94 (C) | 12 % |
| 2024 | 33 | 3,77 (B) | 9 % |
| 2023 | 51–52 | 3,12 (C) | 2–4 % |
| 2022 | 40–41 | 3,08–3,14 (C) | 10 % |
| 2021 | 55–56 | 2,98–3,02 (C) | 0 % |
| 2020 | 25–27 | 3,27–3,42 (C) | 0 % |
| 2019 | 40–41 | 3,44 (C) | 3–5 % |
| 2018 | 58–60 | 3,43–3,47 (C) | 2–3 % |
| 2017 | 49–51 | 3,29–3,33 (C) | 2–4 % |
| 2016 | 35 | 3,26 (C) | 0 % |
| 2015 | 41–42 | 3,20 (C) | 2–5 % |
| 2014 | 34–35 | 3,66–3,71 (B) | 0 % |
| 2013 | 26–28 | 3,21–3,38 (C) | 11–12 % |
| 2012 | 28 | 3,64 (B) | 0 % |
| 2011 | 44 | 4,05 (B) | 0 % |
| 2010 | 37 | 3,65 (B) | 0 % |
| 2009 | 37–38 | 3,66–3,73 (B) | 0 % |
| 2008 | 26–28 | 3,46–3,62 (C–B) | 0 % |
| 2007 | 17–20 | 3,29–3,53 (C–B) | 5–11 % |
| 2006 | 16–18 | 3,59–3,76 (B) | 0 % |
| 2005 | 12–13 | 3,08–3,23 (C) | 0 % |
| 2004 | 15–17 | 3,41–3,67 (C–B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TMT4145
Hva er snittkarakteren i TMT4145 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,37–3,42, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 778–804 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMT4145?
2,9–3,7 % av kandidatene har strøket i TMT4145 ved NTNU i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TMT4145?
Den vanligste karakteren i TMT4145 er B (34–35 % av kandidatene), og 45–47 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMT4145?
TMT4145 Keramisk materialvitenskap gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMT4145 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (3 svar) vurderer vanskeligheten som «Lett» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 2,9–3,7 % stryker.
Hvem tar TMT4145?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMT4145?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMT4145?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TMT-emner ved NTNU
Emner studentene på TMT4145 også tar
Fra Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig): studentene der tar både TMT4145 og disse.
- TMA4125 Matematikk 4N 4 847 kandidater
- TKP4100 Strømning og varmetransport 2 030 kandidater
- TKP4120 Prosessteknikk 2 948 kandidater
- TKJ4162 Fysikalsk kjemi: Kjemisk termodynamikk 857 kandidater
- TKP4105 Separasjonsteknikk 1 687 kandidater
- TKP4110 Kjemisk reaksjonsteknikk 1 990 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 778–804 kandidater tatt TMT4145 (Keramisk materialvitenskap) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,37–3,42 (C), den vanligste karakteren er B, og 45–47 % ender på A eller B. 2,9–3,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,9–3,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

