TMT4100: Kjemi
- Snitt (beståtte)
- 2,87C
- Stryk
- 16,3 %
- Kandidater
- 4 596
- År
- 2004–2024
H2024
snitt 1,00 blant beståtte
0,38 med stryk
21 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,87
- Snitt med stryk
- 2,40
- Strykprosent
- 16,3 %
- Med bokstavkarakter
- 4 596
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 647 | 37 % | 2,70 | 17,5 % |
| Menn | 2 842 | 63 % | 2,95 | 15,1 % |
Av 4 489 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 97 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2024.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2024 | 21 | 1,00 (E) | 62 % |
| 2023 | 245 | 1,77 (D) | 22 % |
| 2022 | 205 | 1,96 (D) | 39 % |
| 2021 | 170 | 1,82 (D) | 30 % |
| 2020 | 202 | 2,53 (C) | 12 % |
| 2019 | 185 | 2,68 (C) | 8 % |
| 2018 | 159 | 2,93 (C) | 7 % |
| 2017 | 180 | 2,92 (C) | 7 % |
| 2016 | 191 | 3,12 (C) | 7 % |
| 2015 | 203 | 3,29 (C) | 6 % |
| 2014 | 191 | 2,73 (C) | 12 % |
| 2013 | 196 | 2,84 (C) | 12 % |
| 2012 | 220 | 2,78 (C) | 9 % |
| 2011 | 169 | 2,93 (C) | 11 % |
| 2010 | 198 | 3,12 (C) | 10 % |
| 2009 | 221 | 3,10 (C) | 20 % |
| 2008 | 329 | 3,04 (C) | 18 % |
| 2007 | 355 | 3,18 (C) | 16 % |
| 2006 | 429 | 3,17 (C) | 16 % |
| 2005 | 312 | 2,99 (C) | 28 % |
| 2004 | 215 | 3,44 (C) | 19 % |
Ofte stilte spørsmål om TMT4100
Hva er snittkarakteren i TMT4100 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 2,87, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 4 596 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2024, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMT4100?
16,3 % av kandidatene har strøket i TMT4100 ved NTNU i perioden 2004–2024.
Hvilken karakter er vanligst i TMT4100?
Den vanligste karakteren i TMT4100 er C (26 % av kandidatene), og 25 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMT4100?
TMT4100 Kjemi gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMT4100 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (9 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Svært arbeidsomt», og 16,3 % stryker.
Hvem tar TMT4100?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMT4100?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMT4100?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TMT-emner ved NTNU
- TMT4106 Kjemi
- TMT4110 Kjemi med laboratoriekurs
- TMT4112 Kjemi
- TMT4130 Uorganisk kjemi
- TMT4115 Generell kjemi
- TMT4185 Materialteknologi
- TMT4122 Generell og organisk kjemi, laboratoriekurs
- TMT4320 Nanomaterialer
- TMT4155 Heterogene likevekter og fasediagram
- TMT4285 Hydrogenteknologi, brenselceller, batteri og solceller
Emner studentene på TMT4100 også tar
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TMA4110 Matematikk 3 13 680 kandidater
- TVM4116 Hydromekanikk 3 897 kandidater
- TFY4106 Fysikk 4 946 kandidater
- TVM4101 BM2 Vann og miljø 3 553 kandidater
- TKT4122 Mekanikk 2 7 520 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2024 har 4 596 kandidater tatt TMT4100 (Kjemi) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 2,87 (C), den vanligste karakteren er C, og 25 % ender på A eller B. 16,3 % av kandidatene stryker. I 2024 endte snittet på 1,00 (E) – ned fra 1,77 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2024, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

