- Snitt (beståtte)
- 3,04–3,06C
- Stryk
- 5–6 %
- Kandidater
- 1 007–1 029
- År
- 2005–2023
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2023. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2023
snitt 3,00 blant beståtte
0,75–1,20 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,04–3,06
- Snitt med stryk
- 2,86–2,90
- Strykprosent
- 5–6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 007–1 029
År for år
19 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2023 | 77–78 | 2,71 (C) | 10 % |
| 2022 | 79 | 2,67 (C) | 0 % |
| 2021 | 57–58 | 2,95 (C) | 2–3 % |
| 2020 | 80–82 | 3,51–3,54 (B) | 1–2 % |
| 2019 | 27–29 | 2,04–2,11 (D) | 4–7 % |
| 2018 | 51–52 | 3,16 (C) | 2–4 % |
| 2017 | 39–40 | 3,62–3,69 (B) | 8 % |
| 2016 | 41–42 | 3,24–3,29 (C) | 0 % |
| 2015 | 46–47 | 3,69 (B) | 2–4 % |
| 2014 | 26 | 3,00 (C) | 0 % |
| 2013 | 42 | 3,05 (C) | 10 % |
| 2012 | 51–54 | 2,82–2,90 (C) | 2–4 % |
| 2011 | 69–72 | 2,56–2,61 (C) | 19–20 % |
| 2010 | 63 | 3,05 (C) | 5 % |
| 2009 | 56–59 | 3,22–3,27 (C) | 10–12 % |
| 2008 | 55–56 | 3,00 (C) | 9–11 % |
| 2007 | 57–58 | 3,39 (C) | 2–3 % |
| 2006 | 47–48 | 2,91 (C) | 2–4 % |
| 2005 | 44 | 2,95 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TMT4285
Hva er snittkarakteren i TMT4285 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,04–3,06, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 1 007–1 029 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2023, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TMT4285?
5–6 % av kandidatene har strøket i TMT4285 ved NTNU i perioden 2005–2023. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TMT4285?
Den vanligste karakteren i TMT4285 er C (32–33 % av kandidatene), og 33–34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TMT4285?
TMT4285 Hydrogenteknologi, brenselceller, batteri og solceller gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TMT4285 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (1 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 5–6 % stryker.
Hvem tar TMT4285?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TMT4285?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TMT4285?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TMT-emner ved NTNU
Emner studentene på TMT4285 også tar
- TMA4125 Matematikk 4N 4 847 kandidaterTas også på Materialteknologi - master
- TKP4100 Strømning og varmetransport 2 030 kandidaterTas også på Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)
- TKP4120 Prosessteknikk 2 948 kandidaterTas også på Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)
- TKJ4162 Fysikalsk kjemi: Kjemisk termodynamikk 857 kandidaterTas også på Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)
- TKP4105 Separasjonsteknikk 1 687 kandidaterTas også på Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)
- TMT4252 Elektrokjemi 885 kandidaterTas også på Materialteknologi - master
Kort oppsummert
I perioden 2005–2023 har 1 007–1 029 kandidater tatt TMT4285 (Hydrogenteknologi, brenselceller, batteri og solceller) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,04–3,06 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–34 % ender på A eller B. 5–6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2023, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5–6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

