TPD4114: Visuell formidling
- Snitt (beståtte)
- 3,51B
- Stryk
- 8,1 %
- Kandidater
- 3 732
- År
- 2019–2025
H2025
snitt 3,24 blant beståtte
3,15 med stryk
459 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,51
- Snitt med stryk
- 3,39
- Strykprosent
- 8,1 %
- Med bokstavkarakter
- 2 347
1 385 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 579 | 43 % | 3,63 | 7,0 % |
| Menn | 2 107 | 57 % | 3,44 | 9,1 % |
Av 3 686 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 98 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2025.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 473 | 3,24 (C) | 3 % |
| 2024 | 864 | 3,37 (C) | 2 % |
| 2023 | 952 | 3,66 (B) | 7 % |
| 2022 | 888 | – | 21 % |
| 2021 | 358 | – | 6 % |
| 2020 | 159 | 4,33 (B) | 0 % |
| 2019 | 38 | 3,63 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TPD4114
Hva er snittkarakteren i TPD4114 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,51, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 2 347 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TPD4114?
8,1 % av kandidatene har strøket i TPD4114 ved NTNU i perioden 2019–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TPD4114?
Den vanligste karakteren i TPD4114 er C (41 % av kandidatene), og 48 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TPD4114?
TPD4114 Visuell formidling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TPD4114 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (20 svar) vurderer vanskeligheten som «Svært lett» og arbeidsmengden som «Ikke arbeidsomt», og 8,1 % stryker.
Hvem tar TPD4114?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Datateknologi - master (5-årig)342 kandidater · 10 %
- Bygg og infrastruktur - master (5-årig)240 kandidater · 7 %
- Elektronisk systemdesign og innovasjon - master200 kandidater · 6 %
- Produktutvikling og produksjon - masterstudium (5-årig)195 kandidater · 6 %
- Industriell kjemi og bioteknologi - master (5-årig)186 kandidater · 5 %
- Ingeniørvitenskap og IKT - master183 kandidater · 5 %
- Marin teknikk - master (5-årig)156 kandidater · 5 %
- Kybernetikk og robotikk - master (5-årig)147 kandidater · 4 %
Hva ligger du an til i TPD4114?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TPD-emner ved NTNU
- TPD4142 Design Thinking
- TPD4100 Design 1 - Introduksjon
- TPD4105 Informasjonsteknologi for formgivning og kommunikasjon
- TPD4505 Designteori, fordypningsemne
- TPD4116 Visuell formidling
- TPD4102 Design 2 - Komposisjon
- TPD4500 Design 9, fordypningsprosjekt
- TPD4200 Bærekraftig design
- TPD4900 Industriell design, masteroppgave
- TPD4156 Design 5 - Tjenestedesign
Emner studentene på TPD4114 også tar
- TDT4180 Menneske–maskin-interaksjon 6 983 kandidater
- TDT4136 Introduksjon til kunstig intelligens 6 237 kandidater
- TKT4116 Mekanikk 1 9 799 kandidater
- TDT4100 Objektorientert programmering 11 916 kandidater
- TDT4186 Operativsystemer 4 026 kandidater
- TDT4173 Moderne maskinlæring i praksis 2 703 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 3 732 kandidater tatt TPD4114 (Visuell formidling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51 (B), den vanligste karakteren er C, og 48 % ender på A eller B. 8,1 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,24 (C) – ned fra 3,37 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

