TTT4120: Digital signalbehandling
- Snitt (beståtte)
- 3,11C
- Stryk
- 12,7 %
- Kandidater
- 3 745
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 3,75 blant beståtte
3,30 med stryk
176 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,11
- Snitt med stryk
- 2,70
- Strykprosent
- 12,7 %
- Med bokstavkarakter
- 3 482
263 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 176 | 3,75 (B) | 12 % |
| 2024 | 215 | 3,29 (C) | 8 % |
| 2023 | 214 | 3,51 (B) | 12 % |
| 2022 | 248 | 3,67 (B) | 10 % |
| 2021 | 230 | 3,39 (C) | 13 % |
| 2020 | 258 | – | 7 % |
| 2019 | 208 | 2,74 (C) | 19 % |
| 2018 | 203 | 2,98 (C) | 17 % |
| 2017 | 160 | 3,13 (C) | 10 % |
| 2016 | 129 | 2,94 (C) | 12 % |
| 2015 | 129 | 2,73 (C) | 20 % |
| 2014 | 110 | 2,47 (D) | 15 % |
| 2013 | 116 | 3,09 (C) | 17 % |
| 2012 | 114 | 2,85 (C) | 19 % |
| 2011 | 172 | 2,86 (C) | 3 % |
| 2010 | 155 | 2,90 (C) | 17 % |
| 2009 | 136 | 3,25 (C) | 9 % |
| 2008 | 124 | 2,79 (C) | 4 % |
| 2007 | 144 | 2,87 (C) | 24 % |
| 2006 | 134 | 3,57 (B) | 15 % |
| 2005 | 165 | 2,61 (C) | 9 % |
| 2004 | 205 | 2,95 (C) | 15 % |
Ofte stilte spørsmål om TTT4120
Hva er snittkarakteren i TTT4120 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,11, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 3 482 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTT4120?
12,7 % av kandidatene har strøket i TTT4120 ved NTNU i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TTT4120?
Den vanligste karakteren i TTT4120 er C (24 % av kandidatene), og 35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTT4120?
TTT4120 Digital signalbehandling gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TTT4120 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (7 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Arbeidsomt», og 12,7 % stryker.
Hvem tar TTT4120?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører TTT4120?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTT4120?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TTT-emner ved NTNU
- TTT4203 Innføring i analog og digital elektronikk
- TTT4234 Romteknologi I
- TTT4255 Elektronisk systemdesign, grunnkurs
- TTT4110 Signalbehandling og kommunikasjon
- TTT4275 Estimering, deteksjon og klassifisering
- TTT4260 Elektronisk systemdesign og -analyse I
- TTT4265 Elektronisk systemdesign og -analyse II
- TTT4270 Elektronisk systemdesign, prosjekt
- TTT4280 Sensorer og instrumentering
- TTT4100 Elektroniske kretser
Emner studentene på TTT4120 også tar
- TFY4115 Fysikk 4 653 kandidater
- TMA4106 Matematikk 2 1 253 kandidater
- TMA4101 Matematikk 1 1 325 kandidater
- TMA4111 Matematikk 3 1 062 kandidater
- TTK4130 Modellering og simulering 3 268 kandidater
- TTK4115 Lineær systemteori 3 768 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 3 745 kandidater tatt TTT4120 (Digital signalbehandling) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,11 (C), den vanligste karakteren er C, og 35 % ender på A eller B. 12,7 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,75 (B) – opp fra 3,29 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

