TTT4234: Romteknologi I
- Snitt (beståtte)
- 3,18C
- Stryk
- 10,5 %
- Kandidater
- 1 589
- År
- 2009–2025
H2025
snitt 4,22 blant beståtte
4,22 med stryk
132 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,18
- Snitt med stryk
- 2,85
- Strykprosent
- 10,5 %
- Med bokstavkarakter
- 1 447
142 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 132 | 4,22 (B) | 0 % |
| 2024 | 142 | 3,87 (B) | 8 % |
| 2023 | 192 | 2,86 (C) | 12 % |
| 2022 | 158 | 2,51 (C) | 13 % |
| 2021 | 137 | 3,01 (C) | 19 % |
| 2020 | 131 | – | 15 % |
| 2019 | 132 | 3,06 (C) | 21 % |
| 2018 | 125 | 3,37 (C) | 9 % |
| 2017 | 84 | 2,57 (C) | 0 % |
| 2016 | 79 | 3,14 (C) | 4 % |
| 2015 | 67 | 2,85 (C) | 9 % |
| 2014 | 63 | 3,63 (B) | 10 % |
| 2013 | 33 | 3,76 (B) | 0 % |
| 2012 | 48 | 2,48 (D) | 0 % |
| 2011 | 35 | 3,03 (C) | 9 % |
| 2010 | 11 | 3,00 (C) | 27 % |
| 2009 | 20 | 2,50 (C) | 30 % |
Ofte stilte spørsmål om TTT4234
Hva er snittkarakteren i TTT4234 ved NTNU?
Snittet blant beståtte er 3,18, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 447 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2009–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TTT4234?
10,5 % av kandidatene har strøket i TTT4234 ved NTNU i perioden 2009–2025.
Hvilken karakter er vanligst i TTT4234?
Den vanligste karakteren i TTT4234 er C (25 % av kandidatene), og 38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TTT4234?
TTT4234 Romteknologi I gir 7,5 studiepoeng ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet.
Er TTT4234 vanskelig?
Studenter som har tatt emnet (3 svar) vurderer vanskeligheten som «Vanskelig» og arbeidsmengden som «Ikke arbeidsomt», og 10,5 % stryker.
Hvem tar TTT4234?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Elektronisk systemdesign og innovasjon - master509 kandidater · 70 %
- Fysikk - bachelor52 kandidater · 7 %
- Kybernetikk og robotikk - master (5-årig)52 kandidater · 7 %
- Ingeniørvitenskap og IKT - master18 kandidater · 2 %
- Fysikk og matematikk - master18 kandidater · 2 %
- Lektorutdanning i realfag for trinn 8–1313 kandidater · 2 %
Hvor fører TTT4234?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i TTT4234?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere TTT-emner ved NTNU
- TTT4120 Digital signalbehandling
- TTT4203 Innføring i analog og digital elektronikk
- TTT4255 Elektronisk systemdesign, grunnkurs
- TTT4110 Signalbehandling og kommunikasjon
- TTT4275 Estimering, deteksjon og klassifisering
- TTT4260 Elektronisk systemdesign og -analyse I
- TTT4265 Elektronisk systemdesign og -analyse II
- TTT4270 Elektronisk systemdesign, prosjekt
- TTT4280 Sensorer og instrumentering
- TTT4100 Elektroniske kretser
Emner studentene på TTT4234 også tar
- TMA4106 Matematikk 2 1 253 kandidater
- TFY4115 Fysikk 4 653 kandidater
- TMA4101 Matematikk 1 1 325 kandidater
- TFE4152 Design av integrerte kretser 1 028 kandidater
- TFE4120 Elektromagnetisme 4 280 kandidater
- TMA4111 Matematikk 3 1 062 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2009–2025 har 1 589 kandidater tatt TTT4234 (Romteknologi I) ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,18 (C), den vanligste karakteren er C, og 38 % ender på A eller B. 10,5 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 4,22 (B) – opp fra 3,87 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2009–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

