- Snitt (beståtte)
- 3,63–3,66B
- Stryk
- 8,9–9,6 %
- Kandidater
- 826–845
- År
- 2018–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2018–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,94 blant beståtte
2,47 med stryk
86 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,63–3,66
- Snitt med stryk
- 3,28–3,33
- Strykprosent
- 8,9–9,6 %
- Med bokstavkarakter
- 826–845
År for år
8 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 86 | 2,94 (C) | 16 % |
| 2024 | 86–90 | 3,88–3,95 (B) | 4–5 % |
| 2023 | 110–113 | 2,90–2,93 (C) | 13–14 % |
| 2022 | 116–119 | 3,49–3,52 (C–B) | 15–16 % |
| 2021 | 104 | 3,97 (B) | 1–2 % |
| 2020 | 91–93 | 4,44–4,51 (B–A) | 3 % |
| 2019 | 125–127 | 3,88–3,89 (B) | 3–4 % |
| 2018 | 108–112 | 3,33–3,39 (C) | 15–17 % |
Ofte stilte spørsmål om BYVE3200
Hva er snittkarakteren i BYVE3200 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,63–3,66, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 826–845 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2018–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BYVE3200?
8,9–9,6 % av kandidatene har strøket i BYVE3200 ved OsloMet i perioden 2018–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BYVE3200?
Den vanligste karakteren i BYVE3200 er A (28–29 % av kandidatene), og 51–52 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BYVE3200?
BYVE3200 Stål- og trekonstruksjoner gir 10,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hvem tar BYVE3200?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BYVE3200?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BYVE3200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BYVE-emner ved OsloMet
Emner studentene på BYVE3200 også tar
Fra Bachelorstudium i ingeniørfag - bygg: studentene der tar både BYVE3200 og disse.
- BYTS2300 Konstruksjonslære 1 371 kandidater
- BYPE1600 Mekanikk 1 009 kandidater
- BYFE1201 Byggfaglig innføring 1 784 kandidater
- BYPE1500 Fysikk og kjemi 911 kandidater
- BYFE1000 Matematikk 1000 1 371 kandidater
- BYPE2000 Matematikk 2000 1 256 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2018–2025 har 826–845 kandidater tatt BYVE3200 (Stål- og trekonstruksjoner) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,63–3,66 (B), den vanligste karakteren er A, og 51–52 % ender på A eller B. 8,9–9,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2018–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8,9–9,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

