- Snitt (beståtte)
- 3,51–3,59B
- Stryk
- 3,2–3,3 %
- Kandidater
- 243–251
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,74 blant beståtte
3,74 med stryk
46 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,51–3,59
- Snitt med stryk
- 3,51–3,59
- Strykprosent
- 3,2–3,3 %
- Med bokstavkarakter
- 195–203
48 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 159 | 76 % | 3,72 | 3,8 % |
| Menn | 50 | 24 % | 3,39 | 0,0 % |
Av 209 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 88 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2019–2025.
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 46 | 3,74 (B) | 0 % |
| 2024 | 24–25 | 3,28–3,38 (C) | 0 % |
| 2023 | 18–20 | 3,47–3,68 (C–B) | 0 % |
| 2022 | 29–30 | 3,70–3,76 (B) | 0 % |
| 2021 | 43–45 | 3,51–3,63 (B) | 0 % |
| 2020 | 40 | – | 20 % |
| 2019 | 43–45 | 3,27–3,36 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om TLK3200
Hva er snittkarakteren i TLK3200 ved OsloMet?
Snittet blant beståtte er 3,51–3,59, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 195–203 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i TLK3200?
3,2–3,3 % av kandidatene har strøket i TLK3200 ved OsloMet i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i TLK3200?
Den vanligste karakteren i TLK3200 er B (41–43 % av kandidatene), og 53–55 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir TLK3200?
TLK3200 Simultantolking gir 15,0 studiepoeng ved OsloMet – storbyuniversitetet.
Hva ligger du an til i TLK3200?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere TLK-emner ved OsloMet
- TLK1200 Tolke- og oversetterfagets historie
- TLK1100 Yrkesetikk og profesjonskunnskap
- TLK2300 Tolking, kultur og profesjonssamarbeid
- TLK3400 Tolking fra skrift til tale
- TLK3900 Bacheloroppgave
- TLK2100 Tolkens kommunikative kompetanse
- TLK3100 Tolking av monologer - hukommelse og notatteknikk
- TLK2200 Fjerntolking
- TLK3500 Tolking i komplekse møter
- TLK1000 Innføring i tolking i offentlig sektor
Emner studentene på TLK3200 også tar
- TLK2400 Tolking av monologer: Introduksjon til simultantolking og konsekutiv tolking med notater 40 kandidater
- TLK3401 Tolking fra skrift til tale, tolkespråk 2 5 kandidater
- TLK2201 Fjerntolking, tolkespråk 2 10 kandidater
- TLK3101 Tolking av monologer - hukommelse og notatteknikk, tolkespråk 2 7 kandidater
- TLK3501 Tolking i komplekse møter, tolkespråk 2 9 kandidater
- TLK3201 Simultantolking, tolkespråk 2 5 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 243–251 kandidater tatt TLK3200 (Simultantolking) ved OsloMet – storbyuniversitetet. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51–3,59 (B), den vanligste karakteren er B, og 53–55 % ender på A eller B. 3,2–3,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,2–3,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

