- Snitt (beståtte)
- 3,02–3,07C
- Stryk
- 2,1–3,4 %
- Kandidater
- 724–756
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,14–2,40 blant beståtte
2,14–2,40 med stryk
5–7 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,02–3,07
- Snitt med stryk
- 2,92–3,00
- Strykprosent
- 2,1–3,4 %
- Med bokstavkarakter
- 724–756
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 403 | 64 % | 3,10 | 0,0 % |
| Menn | 228 | 36 % | 3,08 | 0,0 % |
Av 631 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
17 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 5–7 | 2,14–2,40 (D) | 0 % |
| 2024 | 11–13 | 2,27–2,40 (D) | 8–17 % |
| 2023 | 12–16 | 2,62–2,92 (C) | 7–15 % |
| 2021 | 12–15 | 2,08–2,36 (D) | 0 % |
| 2020 | 32 | 2,66 (C) | 0 % |
| 2019 | 19–20 | 2,56 (C) | 5–10 % |
| 2018 | 11–15 | 2,58–2,91 (C) | 7–17 % |
| 2017 | 15–17 | 2,21–2,33 (D) | 6–13 % |
| 2016 | 11–14 | 3,00–3,25 (C) | 8–17 % |
| 2015 | 33–36 | 2,56–2,68 (C) | 3–6 % |
| 2014 | 28–30 | 2,52–2,61 (C) | 3–7 % |
| 2013 | 63–64 | 3,18 (C) | 2–3 % |
| 2012 | 82 | 3,28 (C) | 0 % |
| 2011 | 78–79 | 2,64–2,67 (C) | 4 % |
| 2010 | 65 | 3,48 (C) | 0 % |
| 2009 | 114 | 3,42–3,43 (C) | 0 % |
| 2008 | 133–136 | 3,18–3,20 (C) | 3 % |
Ofte stilte spørsmål om JU-300
Hva er snittkarakteren i JU-300 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,02–3,07, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 724–756 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JU-300?
2,1–3,4 % av kandidatene har strøket i JU-300 ved UiA i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JU-300?
Den vanligste karakteren i JU-300 er C (30–32 % av kandidatene), og 34–36 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JU-300?
JU-300 Arbeidsrett og arbeidsmiljø gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hvem tar JU-300?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JU-300?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JU-300?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JU-emner ved UiA
Emner studentene på JU-300 også tar
Fra Samfunnsplanlegging og kommunikasjon, bachelorprogram: studentene der tar både JU-300 og disse.
- EX-104 Examen Facultatum, Social Science Theory and Epistemology 1 369 kandidater
- SV-153 Kulturgeografiske perspektiver på planlegging og samfunnsendring 230 kandidater
- SV-151 Innføring i samfunnsplanlegging 267 kandidater
- SV-200 Samfunnsplanlegging - teorier og metoder 653 kandidater
- SV-152 Økonomisk geografi og planlegging 173 kandidater
- SV-212 Communication, Media and Planning 709 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 724–756 kandidater tatt JU-300 (Arbeidsrett og arbeidsmiljø) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,02–3,07 (C), den vanligste karakteren er C, og 34–36 % ender på A eller B. 2,1–3,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,1–3,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

