Hopp til innhold

MA-164: Algebra

Snitt (beståtte)
2,74–2,78C
Stryk
22,2–22,8 %
Kandidater
582–596
År
2014–2022

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2014–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2022

snitt 1,10–1,18 blant beståtte

0,92–1,08 med stryk

11–13 kandidater

0
A0 %
0
B0 %
0
C0 %
1–2
D8–17
9
E69–82
1–2
F8–17
H2014V2022

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2014: 2,58–2,63H2015: 2,95H2016: 3,00V2017: 3,20–3,33H2017: 2,83V2018: 1,75–2,25H2018: 2,88V2019: 1,67–2,33H2019: 2,80V2020: 2,10–2,30H2020: 2,89V2021: 2,83–3,17H2021: 2,50–2,57V2022: 1,10–1,18H2014V2017V2019H2020V20221,10–1,18

Stryk per termin

75 %37.5 %H2014: 14–15 %H2015: 24 %H2016: 23 %V2017: 40–44 %H2017: 16 %V2018: 45–63 %H2018: 21 %V2019: 56–71 %H2019: 22 %V2020: 27–31 %H2020: 18 %V2021: 42–50 %H2021: 30 %V2022: 8–17 %H2014V2017V2019H2020V20228–17 %
6–7
A36–38
15 %
B87–90
25 %
C146–148
16–17
D94–98
15 %
E87–89
22–23
F132–133

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,74–2,78
Snitt med stryk
2,12–2,15
Strykprosent
22,2–22,8 %
Med bokstavkarakter
582–596

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner23749 %2,6521,1 %
Menn24751 %2,7623,5 %

Av 484 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2014–2022.

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202211–131,10–1,18 (E)8–17 %
202161–642,55–2,65 (C)31–33 %
202079–812,77–2,80 (C)20 %
201979–812,75–2,78 (C)26–27 %
201874–772,79–2,84 (C)25–26 %
20171012,85–2,87 (C)19 %
2016573,00 (C)23 %
2015582,95 (C)24 %
201462–632,58–2,63 (C)14–15 %

Ofte stilte spørsmål om MA-164

Hva er snittkarakteren i MA-164 ved UiA?

Snittet blant beståtte er 2,74–2,78, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 582–596 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2014–2022, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i MA-164?

22,2–22,8 % av kandidatene har strøket i MA-164 ved UiA i perioden 2014–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i MA-164?

Den vanligste karakteren i MA-164 er C (25 % av kandidatene), og 21–22 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir MA-164?

MA-164 Algebra gir 7,5 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hvem tar MA-164?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører MA-164?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i MA-164?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere MA-emner ved UiA

Emner studentene på MA-164 også tar

Fra Lektorutdanning for trinn 8-13, 5-årig masterutdanning: studentene der tar både MA-164 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2014–2022 har 582–596 kandidater tatt MA-164 (Algebra) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,74–2,78 (C), den vanligste karakteren er C, og 21–22 % ender på A eller B. 22,2–22,8 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2014–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 22,2–22,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.