Hopp til innhold

ME-400: Metode og statistikk

Snitt (beståtte)
2,78–2,90C
Stryk
7,1–9,5 %
Kandidater
463–506
År
2008–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2025

snitt 3,48–3,54 blant beståtte

2,90–2,93 med stryk

29–30 kandidater

6
A20–21
8
B27–28
6
C20–21
1–2
D3–7
3
E10 %
5
F17 %
V2008V2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2008: 2,74–2,91V2009: 2,61V2010: 2,65–2,76V2011: 3,07–3,14V2012: 2,48–2,64V2013: 2,92–3,08V2014: 2,57–2,65V2015: 2,81–3,00V2016: 3,29–3,47V2017: 2,77–2,96V2018: 2,50–2,92H2018: 2,47–2,63V2019: 2,83–2,95V2020: 3,03–3,17V2021: 2,44–2,51V2022: 2,88–3,04V2023: 2,77H2023: 2,00V2024: 2,41–2,58H2024: 2,63–3,00V2025: 3,48–3,54V2008V2013V2018V2022V20253,48–3,54

Stryk per termin

50 %25 %V2008: 4–8 %V2009: 3–6 %V2010: 5–9 %V2011: 0 %V2012: 0 %V2013: 4–8 %V2014: 16–17 %V2015: 5–11 %V2016: 0 %V2017: 0 %V2018: 7–15 %H2018: 0 %V2019: 24–25 %V2020: 0 %V2021: 3–5 %V2022: 4–8 %V2023: 15 %H2023: 25–40 %V2024: 24–26 %H2024: 10–25 %V2025: 18 %V2008V2013V2018V2022V202518 %
5–8
A25–38
15–17
B76–81
33–37
C168–170
23–25
D115–119
9–11
E44–53
7–10
F35–45

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,78–2,90
Snitt med stryk
2,52–2,69
Strykprosent
7,1–9,5 %
Med bokstavkarakter
463–506

År for år

18 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202529–303,48–3,54 (C–B)17 %
202430–362,48–2,69 (D–C)20–26 %
202330–312,68 (C)17–19 %
202225–282,88–3,04 (C)4–8 %
202137–392,44–2,51 (D–C)3–5 %
202028–303,03–3,17 (C)0 %
201924–252,83–2,95 (C)24–25 %
201830–362,48–2,75 (D–C)3–6 %
201721–242,77–2,96 (C)0 %
201616–183,29–3,47 (C)0 %
201517–202,81–3,00 (C)5–11 %
201424–252,57–2,65 (C)16–17 %
201324–272,92–3,08 (C)4–8 %
201223–252,48–2,64 (D–C)0 %
201129–303,07–3,14 (C)0 %
201021–232,65–2,76 (C)5–9 %
200932–332,61 (C)3–6 %
200823–262,74–2,91 (C)4–8 %

Ofte stilte spørsmål om ME-400

Hva er snittkarakteren i ME-400 ved UiA?

Snittet blant beståtte er 2,78–2,90, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 463–506 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i ME-400?

7,1–9,5 % av kandidatene har strøket i ME-400 ved UiA i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i ME-400?

Den vanligste karakteren i ME-400 er C (33–37 % av kandidatene), og 21–25 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir ME-400?

ME-400 Metode og statistikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hva ligger du an til i ME-400?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere ME-emner ved UiA

Emner studentene på ME-400 også tar

Kort oppsummert

I perioden 2008–2025 har 463–506 kandidater tatt ME-400 (Metode og statistikk) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,78–2,90 (C), den vanligste karakteren er C, og 21–25 % ender på A eller B. 7,1–9,5 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 7,1–9,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.