- Snitt (beståtte)
- 3,45–3,63C–B
- Stryk
- 1,4–3 %
- Kandidater
- 326–372
- År
- 2008–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 2,20–2,50 blant beståtte
2,20–2,50 med stryk
4–5 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,45–3,63
- Snitt med stryk
- 3,35–3,57
- Strykprosent
- 1,4–3 %
- Med bokstavkarakter
- 326–372
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 20–24 | 2,83–3,14 (C) | 0 % |
| 2024 | 29–32 | 3,13–3,30 (C) | 0 % |
| 2023 | 22–26 | 3,26–3,45 (C) | 4–9 % |
| 2022 | 29–31 | 3,26–3,38 (C) | 0 % |
| 2021 | 15–18 | 3,00–3,27 (C) | 6–13 % |
| 2020 | 22–26 | 3,67–3,79 (B) | 4–9 % |
| 2019 | 20–24 | 3,23–3,55 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 17 | 3,94 (B) | 0 % |
| 2017 | 9 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2016 | 12–15 | 4,00–4,23 (B) | 0 % |
| 2015 | 15 | 3,93 (B) | 0 % |
| 2014 | 20–23 | 4,00–4,14 (B) | 0 % |
| 2013 | 10 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2012 | 13–16 | 3,60–3,71 (B) | 0 % |
| 2011 | 20–27 | 3,59–3,95 (B) | 8–18 % |
| 2010 | 15–16 | 3,80–3,88 (B) | 0 % |
| 2009 | 22–25 | 3,48–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 16–18 | 3,06–3,25 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om ME-502
Hva er snittkarakteren i ME-502 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,45–3,63, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 326–372 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ME-502?
1,4–3 % av kandidatene har strøket i ME-502 ved UiA i perioden 2008–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i ME-502?
Den vanligste karakteren i ME-502 er B (36–42 % av kandidatene), og 51–58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ME-502?
ME-502 Masteroppgave i statsvitenskap og ledelse gir 40,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hva ligger du an til i ME-502?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere ME-emner ved UiA
- ME-100 Samfunnsvitenskapelig metode
- ME-112 Social Scientific Methods
- ME-111 Innføring i dataanalyse
- ME-423 Research Methods in Business
- ME-302 Bacheloroppgave for studenter på bachelor i økonomi og administrasjon
- ME-110 Samfunnsvitenskapelig forskning og vitenskapsteori
- ME-108 Samfunnsvitenskapelig metode
- ME-104 Samfunnsvitenskaplig metode
- ME-301 Bachelorprosjekt i sykepleie
- ME-201 Kvantitativ dataanalyse
Emner studentene på ME-502 også tar
- ME-400 Metode og statistikk 420 kandidater
- ORG425 Organisasjonsteoretiske emner 500 kandidater
- ST-400 Political Systems and Governance 596 kandidater
- ST-423 Forskningsdesign og fordyping i samfunnsvitenskapelig metode 228 kandidater
- ST-424 International Organizations and Public Administration: Solving Global Problems 122 kandidater
- ORG411 Organizational Changes and Change Management 553 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 326–372 kandidater tatt ME-502 (Masteroppgave i statsvitenskap og ledelse) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,45–3,63 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 51–58 % ender på A eller B. 1,4–3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,4–3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

