NO-136: Norsk - emne 1
- Snitt (beståtte)
- 3,13–3,17C
- Stryk
- 25,7–26,6 %
- Kandidater
- 631–651
- År
- 2011–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 3,20–3,33 blant beståtte
3,20–3,33 med stryk
5–6 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,13–3,17
- Snitt med stryk
- 2,30–2,33
- Strykprosent
- 25,7–26,6 %
- Med bokstavkarakter
- 548–563
78 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 487 | 87 % | 3,29 | 23,2 % |
| Menn | 73 | 13 % | 2,42 | 56,2 % |
Av 560 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2021.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 5–6 | 3,20–3,33 (C) | 0 % |
| 2020 | 7 | 2,43 (D) | 0 % |
| 2019 | 7–10 | 2,50–2,75 (C) | 11–25 % |
| 2018 | 14 | 2,30 (D) | 29 % |
| 2017 | 94–97 | 3,07–3,12 (C) | 29–30 % |
| 2016 | 94–95 | 3,00–3,03 (C) | 21 % |
| 2015 | 94–95 | 3,42 (C) | 33 % |
| 2014 | 89–92 | 3,03–3,09 (C) | 34–35 % |
| 2013 | 85–91 | 3,31–3,38 (C) | 23–25 % |
| 2012 | 64–66 | 3,28–3,33 (C) | 17 % |
| 2011 | 78 | – | 26 % |
Ofte stilte spørsmål om NO-136
Hva er snittkarakteren i NO-136 ved UiA?
Snittet blant beståtte er 3,13–3,17, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 548–563 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i NO-136?
25,7–26,6 % av kandidatene har strøket i NO-136 ved UiA i perioden 2011–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i NO-136?
Den vanligste karakteren i NO-136 er C (29–30 % av kandidatene), og 25–26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir NO-136?
NO-136 Norsk - emne 1 gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.
Hva ligger du an til i NO-136?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere NO-emner ved UiA
- NO-116 Norsk i førskolelærerutdanninga
- NO-155 Norsk for barnetrinnet 1
- NO-143 Litterær analyse
- NO-145 Norsk språkstruktur og språkbruk
- NO-156 Norsk for barnetrinnet 2
- NO-133 Norsk for utenlandske studenter
- NO-115 Norsk i førskolelærerutdanningen
- NO-144 Litteraturhistorie
- NO-146 Språk og samfunn i tid og rom
- NO-140 Norsk - emne 2
Mest tatte emner ved Institutt for nordisk og mediefag
- KOM114 Skrift og bilde 1 082 kandidater
- KOM109 Digital formidling 948 kandidater
- KOM111 Medier og samfunn 856 kandidater
- KOM112 Mellommenneskelig kommunikasjon 750 kandidater
- KOM205 Journalistikk og presserelatert PR 467 kandidater
- NO-121 Norsk 1, med vekt på emner relatert til undervisning på barnetrinnet (modul 1) 444 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2021 har 631–651 kandidater tatt NO-136 (Norsk - emne 1) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 3,13–3,17 (C), den vanligste karakteren er C, og 25–26 % ender på A eller B. 25,7–26,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 25,7–26,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

