Hopp til innhold

NO-144: Litteraturhistorie

Snitt (beståtte)
2,83–2,86C
Stryk
15,4–15,6 %
Kandidater
582–590
År
2012–2022

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2022. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

V2022

snitt 2,33–2,38 blant beståtte

2,06–2,11 med stryk

62–63 kandidater

1–2
A2–3
5
B8 %
17
C27 %
20
D32 %
12
E19 %
7
F11 %
V2012V2022

Snitt per termin (beståtte)

BCDV2012: 3,48V2013: 3,09–3,19H2013: 3,33–3,67V2014: 3,04–3,11V2015: 3,02V2016: 2,96H2016: 1,00V2017: 2,81V2018: 2,74–2,79V2019: 2,83V2020: 2,67–2,71V2021: 2,88V2022: 2,33–2,38V2012V2014H2016V2019V20222,33–2,38

Stryk per termin

100 %50 %V2012: 19 %V2013: 35–36 %H2013: 43–60 %V2014: 22–23 %V2015: 13 %V2016: 22 %H2016: 71–83 %V2017: 12 %V2018: 20–21 %V2019: 8 %V2020: 0 %V2021: 9 %V2022: 11 %V2012V2014H2016V2019V202211 %
7 %
A39–42
17 %
B101–102
28 %
C165–166
20 %
D116
12 %
E70–73
15–16
F91

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
2,83–2,86
Snitt med stryk
2,39–2,42
Strykprosent
15,4–15,6 %
Med bokstavkarakter
582–590

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner41280 %2,9215,3 %
Menn10420 %2,6711,5 %

Av 516 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2012–2022.

År for år

11 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
202262–632,33–2,38 (D)11 %
2021792,88 (C)9 %
202048–492,67–2,71 (C)0 %
2019522,83 (C)8 %
201858–592,74–2,79 (C)20–21 %
2017602,81 (C)12 %
201671–722,89–2,92 (C)26–27 %
2015533,02 (C)13 %
201435–363,04–3,11 (C)22–23 %
201338–413,12–3,25 (C)37–39 %
2012263,48 (C)19 %

Ofte stilte spørsmål om NO-144

Hva er snittkarakteren i NO-144 ved UiA?

Snittet blant beståtte er 2,83–2,86, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 582–590 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2022, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i NO-144?

15,4–15,6 % av kandidatene har strøket i NO-144 ved UiA i perioden 2012–2022. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i NO-144?

Den vanligste karakteren i NO-144 er C (28 % av kandidatene), og 24–25 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir NO-144?

NO-144 Litteraturhistorie gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Agder.

Hvem tar NO-144?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører NO-144?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i NO-144?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere NO-emner ved UiA

Emner studentene på NO-144 også tar

Fra Lektorutdanning for trinn 8-13, 5-årig masterutdanning: studentene der tar både NO-144 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2012–2022 har 582–590 kandidater tatt NO-144 (Litteraturhistorie) ved Universitetet i Agder. Snittkarakteren blant beståtte er 2,83–2,86 (C), den vanligste karakteren er C, og 24–25 % ender på A eller B. 15,4–15,6 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2022, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 15,4–15,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.