BIO280: Fiskebiologi I - Systematikk og anatomi
- Snitt (beståtte)
- 3,78B
- Stryk
- 2,6 %
- Kandidater
- 951
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 3,69 blant beståtte
3,46 med stryk
65 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,78
- Snitt med stryk
- 3,68
- Strykprosent
- 2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 951
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 502 | 66 % | 3,98 | 0,0 % |
| Menn | 260 | 34 % | 3,89 | 0,0 % |
Av 762 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 80 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 65 | 3,69 (B) | 6 % |
| 2024 | 72 | 3,79 (B) | 6 % |
| 2023 | 59 | 3,93 (B) | 0 % |
| 2022 | 51 | 4,00 (B) | 8 % |
| 2021 | 52 | 3,63 (B) | 0 % |
| 2020 | 54 | 4,18 (B) | 6 % |
| 2019 | 65 | 3,85 (B) | 0 % |
| 2018 | 63 | 3,92 (B) | 0 % |
| 2017 | 38 | 4,03 (B) | 0 % |
| 2016 | 50 | 3,88 (B) | 0 % |
| 2015 | 29 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2014 | 32 | 3,63 (B) | 0 % |
| 2013 | 23 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2012 | 44 | 3,80 (B) | 0 % |
| 2011 | 33 | 3,48 (C) | 0 % |
| 2010 | 31 | 3,35 (C) | 0 % |
| 2009 | 19 | 3,95 (B) | 0 % |
| 2008 | 38 | 4,03 (B) | 8 % |
| 2007 | 28 | 3,68 (B) | 0 % |
| 2006 | 41 | 3,39 (C) | 0 % |
| 2005 | 43 | 3,36 (C) | 9 % |
| 2004 | 21 | 3,78 (B) | 14 % |
Ofte stilte spørsmål om BIO280
Hva er snittkarakteren i BIO280 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,78, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 951 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BIO280?
2,6 % av kandidatene har strøket i BIO280 ved UiB i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i BIO280?
Den vanligste karakteren i BIO280 er B (33 % av kandidatene), og 62 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BIO280?
BIO280 Fiskebiologi I - Systematikk og anatomi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar BIO280?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BIO280?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BIO280?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere BIO-emner ved UiB
- BIO100 Innføring i evolusjon og økologi
- BIOBAS Biomedisinsk basalblokk
- BIO101 Organismebiologi
- BIO103 Cellebiologi og genetikk
- BIO102 Grunnleggende økologi og feltmetoder
- BIO104 Komparativ fysiologi
- BIO201 Økologi: fra individ til økosystem
- BIO110 Innføring i evolusjon og økologi
- BIO111 Zoologi
- BIO113 Mikrobiologi
Emner studentene på BIO280 også tar
- MOL100 Innføring i molekylærbiologi 4 452 kandidater
- BIF200 Havbruksteknologi 347 kandidater
- BIO291 Fiskebiologi II - Fysiologi 880 kandidater
- BIF100 Innføring i fiskehelse og havbruk 417 kandidater
- BIF101 Organismebiologi for fiskehelse og havbruk 327 kandidater
- STAT101 Elementær statistikk 2 901 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 951 kandidater tatt BIO280 (Fiskebiologi I - Systematikk og anatomi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,78 (B), den vanligste karakteren er B, og 62 % ender på A eller B. 2,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,69 (B) – ned fra 3,79 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

