- Snitt (beståtte)
- 3,14–3,20C
- Stryk
- 10–11,4 %
- Kandidater
- 926–972
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,00 blant beståtte
2,70 med stryk
60 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,14–3,20
- Snitt med stryk
- 2,79–2,87
- Strykprosent
- 10–11,4 %
- Med bokstavkarakter
- 926–972
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 66–69 | 2,90–2,95 (C) | 13–14 % |
| 2024 | 55 | 3,44 (C) | 5 % |
| 2023 | 43–44 | 3,14 (C) | 2–5 % |
| 2022 | 52–55 | 3,16–3,24 (C) | 15–17 % |
| 2021 | 55 | 3,35 (C) | 7 % |
| 2020 | 53–58 | 3,59–3,69 (B) | 2–4 % |
| 2019 | 69–72 | 3,32–3,38 (C) | 17 % |
| 2018 | 85–88 | 2,96–2,99 (C) | 7–8 % |
| 2017 | 61–65 | 2,75–2,80 (C) | 11–13 % |
| 2016 | 48–49 | 3,38 (C) | 2–4 % |
| 2015 | 45–48 | 2,93–3,02 (C) | 10–11 % |
| 2014 | 53–54 | 2,57–2,61 (C) | 30 % |
| 2013 | 38 | 2,90 (C) | 21 % |
| 2012 | 33–35 | 2,87–2,90 (C) | 9 % |
| 2011 | 23–24 | 3,32 (C) | 4–8 % |
| 2010 | 14–17 | 2,93–3,14 (C) | 6–13 % |
| 2009 | 14–17 | 3,29–3,50 (C–B) | 6–13 % |
| 2008 | 35–37 | 3,46–3,53 (C–B) | 3–6 % |
| 2007 | 18–19 | 3,16–3,22 (C) | 0 % |
| 2006 | 28–30 | 3,64–3,67 (B) | 14–17 % |
| 2005 | 31–32 | 3,25–3,30 (C) | 13 % |
| 2004 | 7–11 | 2,67–3,33 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om BIO291
Hva er snittkarakteren i BIO291 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,14–3,20, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 926–972 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BIO291?
10–11,4 % av kandidatene har strøket i BIO291 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir BIO291?
BIO291 Fiskebiologi II - Fysiologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar BIO291?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BIO291?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BIO291?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BIO-emner ved UiB
- BIO100 Innføring i evolusjon og økologi
- BIOBAS Biomedisinsk basalblokk
- BIO101 Organismebiologi
- BIO103 Cellebiologi og genetikk
- BIO102 Grunnleggende økologi og feltmetoder
- BIO104 Komparativ fysiologi
- BIO201 Økologi: fra individ til økosystem
- BIO110 Innføring i evolusjon og økologi
- BIO280 Fiskebiologi I - Systematikk og anatomi
- BIO111 Zoologi
Emner studentene på BIO291 også tar
Fra Profesjonsstudium i fiskehelse - akvamedisin: studentene der tar både BIO291 og disse.
- BIF200 Havbruksteknologi 347 kandidater
- BIF100 Innføring i fiskehelse og havbruk 417 kandidater
- BIF101 Organismebiologi for fiskehelse og havbruk 327 kandidater
- BIO206 Ernæring hos fisk 479 kandidater
- BIO207 Næringsmiddelmikrobiologi med spesiell relevans til sjømat 311 kandidater
- BIO274 Fiskesykdommer - Farmakologi 213 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 926–972 kandidater tatt BIO291 (Fiskebiologi II - Fysiologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,14–3,20 (C), og 37–39 % ender på A eller B. 10–11,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 10–11,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

