ENG110: Lyder og strukturer
- Snitt (beståtte)
- 2,81C
- Stryk
- 30,6 %
- Kandidater
- 278
- År
- 2023–2025
V2025
snitt 2,93 blant beståtte
2,24 med stryk
90 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,81
- Snitt med stryk
- 1,95
- Strykprosent
- 30,6 %
- Med bokstavkarakter
- 278
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 178 | 66 % | 2,77 | 28,1 % |
| Menn | 90 | 34 % | 2,82 | 38,9 % |
Av 268 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 96 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 90 | 2,93 (C) | 23 % |
| 2024 | 94 | 2,70 (C) | 24 % |
| 2023 | 94 | 2,79 (C) | 44 % |
Ofte stilte spørsmål om ENG110
Hva er snittkarakteren i ENG110 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,81, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 278 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i ENG110?
30,6 % av kandidatene har strøket i ENG110 ved UiB i perioden 2023–2025.
Hvilken karakter er vanligst i ENG110?
Den vanligste karakteren i ENG110 er F (31 % av kandidatene), og 20 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir ENG110?
ENG110 Lyder og strukturer gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar ENG110?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Lektorutdanning med master i fremmedspråk (engelsk, fransk, spansk eller tysk)100 kandidater · 36 %
- Bachelorprogram i engelsk94 kandidater · 33 %
- Lektorutdanning med master i historie eller religionsvitenskap47 kandidater · 17 %
- Årsstudium i engelsk28 kandidater · 10 %
- Lektorutdanning med master i sosiologi12 kandidater · 4 %
Hvor fører ENG110?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i ENG110?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere ENG-emner ved UiB
- ENG122 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG125 Britisk litteratur og kultur
- ENG101 Engelsk lingvistikk I
- ENG114 Engelsk grammatikk I
- ENG107 Engelsk grammatikk II
- ENG115 Engelsk fonetikk og fonologi
- ENG106 Engelsk lingvistikk II
- ENG100 Introduksjon til engelskstudiet
- ENGDI101 Fagdidaktikk i engelsk i lektorutdanningen
- ENG124 Britisk litteratur og kultur
Emnekoden ENG110 ved andre læresteder
- Universitetet i Stavanger 180 kandidater
- Norges handelshøyskole 155 kandidater
Emner studentene på ENG110 også tar
- PEDA122 Skolen i samfunnet 1 090 kandidater
- PEDA121 Læreren i klasserommet 1 205 kandidater
- PEDA120 Læreren og elevene 1 471 kandidater
- PEDA123 Lærerens profesjonsutvikling 768 kandidater
- HIS120 Fordypningsoppgave i historie for lærerutdanningen 489 kandidater
- PEDA130 Innføring i pedagogikk for lektorstudenter 271 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 278 kandidater tatt ENG110 (Lyder og strukturer) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,81 (C), den vanligste karakteren er F, og 20 % ender på A eller B. 30,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,93 (C) – opp fra 2,70 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

