- Snitt (beståtte)
- 3,23–3,32C
- Stryk
- 3,1–6,4 %
- Kandidater
- 121–132
- År
- 2019–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2019–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,72–3,82 blant beståtte
3,72–3,82 med stryk
17–18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,23–3,32
- Snitt med stryk
- 3,03–3,21
- Strykprosent
- 3,1–6,4 %
- Med bokstavkarakter
- 121–132
År for år
7 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 17–18 | 3,72–3,82 (B) | 0 % |
| 2024 | 16–20 | 3,41–3,69 (C–B) | 5–12 % |
| 2023 | 14 | 3,14 (C) | 0 % |
| 2022 | 14–15 | 3,33–3,43 (C) | 0 % |
| 2021 | 24–25 | 3,13 (C) | 4–8 % |
| 2020 | 18–20 | 2,78–2,88 (C) | 5–11 % |
| 2019 | 18–20 | 3,12–3,22 (C) | 5–11 % |
Ofte stilte spørsmål om FRAN120
Hva er snittkarakteren i FRAN120 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,23–3,32, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 121–132 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2019–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FRAN120?
3,1–6,4 % av kandidatene har strøket i FRAN120 ved UiB i perioden 2019–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FRAN120?
Den vanligste karakteren i FRAN120 er C (32–35 % av kandidatene), og 38–41 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FRAN120?
FRAN120 Fransk grammatikk 1 gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar FRAN120?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FRAN120?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FRAN120?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FRAN-emner ved UiB
- FRAN101 Fransk grammatikk
- FRAN103 Fransk kulturkunnskap og oversettelse fransk-norsk
- FRAN102 Fransk litteratur
- FRAN114 Oversettelse norsk-fransk og fonetikk og samfunnskunnskap (med vekt på muntlig fransk)
- FRAN620 Fransk grammatikk 1
- FRAN100 Praktisk fransk: språk, kultur, litteratur
- FRAN621 Fransk grammatikk 2
- FRAN121 Fransk grammatikk 2
- FRAN122 Innføring i moderne franskspråkleg litteratur
- FRAN201 Fordypning i fransk grammatikk, tekstlingvistikk og oversettelse
Emner studentene på FRAN120 også tar
Fra Lektorutdanning med master i fremmedspråk (engelsk, fransk, spansk eller tysk): studentene der tar både FRAN120 og disse.
- ENG125 Britisk litteratur og kultur 1 901 kandidater
- PEDA121 Læreren i klasserommet 1 205 kandidater
- PEDA122 Skolen i samfunnet 1 090 kandidater
- PEDA120 Læreren og elevene 1 471 kandidater
- ENG122 Amerikansk litteratur og kultur 2 174 kandidater
- ENGDI101 Fagdidaktikk i engelsk i lektorutdanningen 475 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2019–2025 har 121–132 kandidater tatt FRAN120 (Fransk grammatikk 1) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,23–3,32 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–41 % ender på A eller B. 3,1–6,4 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2019–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,1–6,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

