FRAN103: Fransk kulturkunnskap og oversettelse fransk-norsk
- Snitt (beståtte)
- 3,07–3,16C
- Stryk
- 8–10 %
- Kandidater
- 345–368
- År
- 2004–2018
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2018. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2018
snitt 3,23–3,42 blant beståtte
3,23–3,42 med stryk
12–13 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,07–3,16
- Snitt med stryk
- 2,77–2,90
- Strykprosent
- 8–10 %
- Med bokstavkarakter
- 345–368
År for år
15 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2018 | 12–13 | 3,23–3,42 (C) | 0 % |
| 2017 | 23–24 | 3,21–3,30 (C) | 17 % |
| 2016 | 11–13 | 3,40–3,63 (C–B) | 23–27 % |
| 2015 | 16–17 | 3,47 (C) | 6–12 % |
| 2014 | 17–20 | 2,94–3,18 (C) | 5–11 % |
| 2013 | 17–18 | 3,00–3,12 (C) | 0 % |
| 2012 | 23–24 | 3,18 (C) | 4–8 % |
| 2011 | 21–22 | 3,23–3,29 (C) | 0 % |
| 2010 | 16–19 | 3,00–3,25 (C) | 6–12 % |
| 2009 | 25–27 | 2,86–3,05 (C) | 19–20 % |
| 2008 | 21–24 | 2,86–3,05 (C) | 4–9 % |
| 2007 | 39–41 | 3,03–3,14 (C) | 7–8 % |
| 2006 | 30–31 | 2,96–3,04 (C) | 10 % |
| 2005 | 25–26 | 3,29 (C) | 4–8 % |
| 2004 | 49 | 2,91 (C) | 10 % |
Ofte stilte spørsmål om FRAN103
Hva er snittkarakteren i FRAN103 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,07–3,16, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 345–368 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2018, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FRAN103?
8–10 % av kandidatene har strøket i FRAN103 ved UiB i perioden 2004–2018. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FRAN103?
Den vanligste karakteren i FRAN103 er C (33–36 % av kandidatene), og 33–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FRAN103?
FRAN103 Fransk kulturkunnskap og oversettelse fransk-norsk gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i FRAN103?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FRAN-emner ved UiB
- FRAN101 Fransk grammatikk
- FRAN102 Fransk litteratur
- FRAN114 Oversettelse norsk-fransk og fonetikk og samfunnskunnskap (med vekt på muntlig fransk)
- FRAN620 Fransk grammatikk 1
- FRAN100 Praktisk fransk: språk, kultur, litteratur
- FRAN120 Fransk grammatikk 1
- FRAN621 Fransk grammatikk 2
- FRAN121 Fransk grammatikk 2
- FRAN122 Innføring i moderne franskspråkleg litteratur
- FRAN201 Fordypning i fransk grammatikk, tekstlingvistikk og oversettelse
Mest tatte emner ved Institutt for fremmedspråk
- ENG122 Amerikansk litteratur og kultur 2 174 kandidater
- ENG125 Britisk litteratur og kultur 1 901 kandidater
- ENG101 Engelsk lingvistikk I 1 745 kandidater
- SPLA101 Spansk språk I 886 kandidater
- ENG114 Engelsk grammatikk I 885 kandidater
- ENG107 Engelsk grammatikk II 863 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2018 har 345–368 kandidater tatt FRAN103 (Fransk kulturkunnskap og oversettelse fransk-norsk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,07–3,16 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–35 % ender på A eller B. 8–10 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2018, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 8–10 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

