- Snitt (beståtte)
- 3,27–3,42C
- Stryk
- 4,6–5,6 %
- Kandidater
- 338–374
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,64–3,75 blant beståtte
3,64–3,75 med stryk
11–12 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,27–3,42
- Snitt med stryk
- 3,10–3,26
- Strykprosent
- 4,6–5,6 %
- Med bokstavkarakter
- 338–374
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 11–12 | 3,64–3,75 (B) | 0 % |
| 2024 | 13 | 3,62 (B) | 0 % |
| 2023 | 13–14 | 4,21–4,31 (B) | 0 % |
| 2022 | 19–21 | 3,33–3,42 (C) | 0 % |
| 2021 | 18–21 | 3,05–3,32 (C) | 0 % |
| 2020 | 19–20 | 3,70–3,79 (B) | 0 % |
| 2019 | 11–12 | 3,64–3,75 (B) | 0 % |
| 2018 | 17–19 | 3,28–3,44 (C) | 0 % |
| 2017 | 13–15 | 2,80–3,00 (C) | 0 % |
| 2016 | 16–18 | 2,94–3,11 (C) | 0 % |
| 2015 | 14–16 | 3,33–3,53 (C–B) | 0 % |
| 2014 | 9–11 | 3,88–3,89 (B) | 10–20 % |
| 2013 | 9–10 | 3,56–3,70 (B) | 0 % |
| 2012 | 20–21 | 3,11–3,24 (C) | 14–15 % |
| 2011 | 14–20 | 2,69–3,13 (C) | 5–13 % |
| 2010 | 14–16 | 3,38–3,64 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 30 | 3,04 (C) | 10 % |
| 2007 | 21–23 | 2,88–3,13 (C) | 26–29 % |
| 2006 | 40–42 | 3,24–3,32 (C) | 7–8 % |
| 2005 | 13–16 | 3,13–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2004 | 4 | 3,00 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GEOF212
Hva er snittkarakteren i GEOF212 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,27–3,42, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 338–374 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GEOF212?
4,6–5,6 % av kandidatene har strøket i GEOF212 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GEOF212?
Den vanligste karakteren i GEOF212 er C (35–39 % av kandidatene), og 39–44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GEOF212?
GEOF212 Fysisk klimatologi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar GEOF212?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører GEOF212?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i GEOF212?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GEOF-emner ved UiB
- GEOF161 Geofysiske metoder
- GEOF210 Dataanalyse i meteorologi og oseanografi
- GEOF301 Introduksjon til master
- GEOF110 Atmosfære-, hav- og klimadynamikk
- GEOF100 Introduksjon til atmosfære, hav og klima
- GEOF310 Turbulens i atmosfærens og havets grenselag
- GEOF105 Atmosfære- og havfysikk
- GEOF211 Numerisk modellering
- GEOF130 Oseanografi
- GEOF292 Seismisk tolkning
Emner studentene på GEOF212 også tar
- NOR-INTRO Kort innføringskurs i norsk språk 3 058 kandidater
- SDG207 Energiomstilling 223 kandidater
- BIO203 Innføring i havbruk 443 kandidater
- SDG213 Klimaendringer - årsaker og konsekvenser 171 kandidater
- BIO208 Miljøpåvirkning av oppdrett 400 kandidater
- BIO210 Evolusjonsbiologi 674 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 338–374 kandidater tatt GEOF212 (Fysisk klimatologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,27–3,42 (C), den vanligste karakteren er C, og 39–44 % ender på A eller B. 4,6–5,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,6–5,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

