- Snitt (beståtte)
- 3,30–3,45C
- Stryk
- 1,4–3,1 %
- Kandidater
- 381–428
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,54–3,64 blant beståtte
3,54–3,64 med stryk
13–14 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,30–3,45
- Snitt med stryk
- 3,20–3,40
- Strykprosent
- 1,4–3,1 %
- Med bokstavkarakter
- 381–428
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 13–14 | 3,54–3,64 (B) | 0 % |
| 2024 | 17–21 | 3,53–3,81 (B) | 5–11 % |
| 2023 | 26–29 | 3,46–3,58 (C–B) | 4–7 % |
| 2022 | 21–22 | 3,18–3,24 (C) | 0 % |
| 2021 | 50–52 | 3,40–3,45 (C) | 2–4 % |
| 2020 | 43–44 | 3,25–3,30 (C) | 0 % |
| 2019 | 22 | 3,36 (C) | 0 % |
| 2018 | 26–30 | 3,11–3,36 (C) | 0 % |
| 2017 | 18–21 | 3,05–3,32 (C) | 0 % |
| 2016 | 20–23 | 3,20–3,40 (C) | 5–10 % |
| 2015 | 24–25 | 3,04–3,12 (C) | 0 % |
| 2013 | 19–23 | 3,10–3,37 (C) | 5–10 % |
| 2012 | 15–16 | 3,40–3,50 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 8–10 | 3,89–4,11 (B) | 0 % |
| 2010 | 13–14 | 3,69–3,79 (B) | 0 % |
| 2009 | 7–10 | 3,22–3,75 (C–B) | 0 % |
| 2008 | 23–30 | 3,08–3,33 (C) | 3–8 % |
| 2007 | 6–8 | 3,50–3,75 (B) | 0 % |
| 2006 | 5–7 | 4,14–4,40 (B) | 0 % |
| 2004 | 5–7 | 2,83–3,20 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om GEOF210
Hva er snittkarakteren i GEOF210 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,30–3,45, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 381–428 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i GEOF210?
1,4–3,1 % av kandidatene har strøket i GEOF210 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i GEOF210?
Den vanligste karakteren i GEOF210 er B (33–38 % av kandidatene), og 45–51 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir GEOF210?
GEOF210 Dataanalyse i meteorologi og oseanografi gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar GEOF210?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører GEOF210?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i GEOF210?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere GEOF-emner ved UiB
- GEOF161 Geofysiske metoder
- GEOF212 Fysisk klimatologi
- GEOF301 Introduksjon til master
- GEOF110 Atmosfære-, hav- og klimadynamikk
- GEOF100 Introduksjon til atmosfære, hav og klima
- GEOF310 Turbulens i atmosfærens og havets grenselag
- GEOF105 Atmosfære- og havfysikk
- GEOF211 Numerisk modellering
- GEOF130 Oseanografi
- GEOF292 Seismisk tolkning
Emner studentene på GEOF210 også tar
Fra Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør): studentene der tar både GEOF210 og disse.
- MAT112 Grunnkurs i matematikk II 3 993 kandidater
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk 339 kandidater
- ENERGI102 Livsløpsanalyse 236 kandidater
- PHYS111 Mekanikk 1 2 985 kandidater
- ENERGI240 Praksis i energi 232 kandidater
- MAT212 Funksjoner av flere variable 2 075 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 381–428 kandidater tatt GEOF210 (Dataanalyse i meteorologi og oseanografi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,30–3,45 (C), den vanligste karakteren er B, og 45–51 % ender på A eller B. 1,4–3,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,4–3,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

