- Snitt (beståtte)
- 3,43–3,53C–B
- Stryk
- 2,4–4,9 %
- Kandidater
- 277–297
- År
- 2016–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2016–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,40 blant beståtte
3,19–3,29 med stryk
31–32 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,43–3,53
- Snitt med stryk
- 3,27–3,44
- Strykprosent
- 2,4–4,9 %
- Med bokstavkarakter
- 277–297
Kvinner og menn
Av 219 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2016–2025.
År for år
10 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 31–32 | 3,40 (C) | 3–6 % |
| 2024 | 34–37 | 3,63–3,76 (B) | 3–6 % |
| 2023 | 25–27 | 3,33–3,48 (C) | 0 % |
| 2022 | 54–57 | 3,47–3,50 (C–B) | 4–7 % |
| 2021 | 20–21 | 3,48–3,60 (C–B) | 0 % |
| 2020 | 27–28 | 3,46–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2019 | 22–24 | 3,14–3,24 (C) | 4–9 % |
| 2018 | 24–27 | 3,33–3,50 (C–B) | 4–8 % |
| 2017 | 18–22 | 3,26–3,56 (C–B) | 5–11 % |
| 2016 | 22 | 3,68 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om HEFR342
Hva er snittkarakteren i HEFR342 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,43–3,53, som tilsvarer bokstavkarakteren C–B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 277–297 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2016–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i HEFR342?
2,4–4,9 % av kandidatene har strøket i HEFR342 ved UiB i perioden 2016–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i HEFR342?
Den vanligste karakteren i HEFR342 er B (35–37 % av kandidatene), og 49–53 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir HEFR342?
HEFR342 Ressursbaserte tilnærminger til helse og velvære gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i HEFR342?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere HEFR-emner ved UiB
- HEFR331 Helsefremmende arbeid: Innføring i sentrale begrep og teorier
- HEFR395 Masteroppgave i helsefremmende arbeid og helsepsykologi
- HEFR341 Planlegging, implementering og evaluering i helsefremmende arbeid
- HEFR330 Helsefremmende og primærforebyggende arbeid: Innføring i sentrale begreper
- HEFR340 Individuelle, sosiale og strukturelle faktorer
- HEFR343 Planlegging, implementering og evaluering i helsefremmende arbeid
Emner studentene på HEFR342 også tar
- PSYCH310A Culture, Positive Development and Health 618 kandidater
- HEM304 Kvantitative metoder, forskningsplanlegging og anvendt statistisk analyse 47 kandidater
- PSY200 Love and Close Relationships 239 kandidater
- GLODE303 Kvalitative metoder og planlegging 194 kandidater
- PSYK140 Atferd, helse og ernæring 1 604 kandidater
- GLODE302 Introduksjon til metodologi 223 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2016–2025 har 277–297 kandidater tatt HEFR342 (Ressursbaserte tilnærminger til helse og velvære) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,43–3,53 (C–B), den vanligste karakteren er B, og 49–53 % ender på A eller B. 2,4–4,9 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2016–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,4–4,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

