- Snitt (beståtte)
- 2,97–3,04C
- Stryk
- 4,7–6,3 %
- Kandidater
- 692–729
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,09 blant beståtte
3,00–3,05 med stryk
66–67 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,97–3,04
- Snitt med stryk
- 2,79–2,89
- Strykprosent
- 4,7–6,3 %
- Med bokstavkarakter
- 692–729
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 483 | 81 % | 3,11 | 3,5 % |
| Menn | 110 | 19 % | 2,56 | 2,7 % |
Av 593 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 66–67 | 3,09 (C) | 2–3 % |
| 2024 | 78–79 | 2,86 (C) | 1–3 % |
| 2023 | 58–61 | 2,90–2,97 (C) | 2–3 % |
| 2022 | 60–62 | 2,90–2,97 (C) | 0 % |
| 2021 | 54–55 | 3,06 (C) | 2–4 % |
| 2020 | 53 | 2,26 (D) | 21 % |
| 2019 | 45 | 2,53 (C) | 16 % |
| 2018 | 45–46 | 2,82 (C) | 2–4 % |
| 2017 | 45–46 | 2,98–3,03 (C) | 13 % |
| 2016 | 14–16 | 2,93–3,20 (C) | 0 % |
| 2015 | 15–17 | 2,88–3,13 (C) | 0 % |
| 2014 | 7–10 | 3,13–3,56 (C–B) | 0 % |
| 2013 | 17–20 | 3,24–3,35 (C) | 5–11 % |
| 2012 | 19–22 | 3,37–3,53 (C–B) | 5–10 % |
| 2011 | 19–22 | 3,10–3,35 (C) | 0 % |
| 2010 | 19–20 | 3,10–3,21 (C) | 0 % |
| 2009 | 16–18 | 3,50–3,60 (B) | 6–12 % |
| 2008 | 6–9 | 3,38–3,86 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 10–12 | 3,67–3,80 (B) | 9–18 % |
| 2005 | 18–19 | 3,79–3,89 (B) | 0 % |
| 2004 | 28–30 | 3,29–3,37 (C) | 3–7 % |
Ofte stilte spørsmål om KUVI104
Hva er snittkarakteren i KUVI104 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 2,97–3,04, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 692–729 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KUVI104?
4,7–6,3 % av kandidatene har strøket i KUVI104 ved UiB i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i KUVI104?
Den vanligste karakteren i KUVI104 er C (32–34 % av kandidatene), og 30–32 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KUVI104?
KUVI104 Fortelling og fortolkning fra folkeeventyr til falske nyheter gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar KUVI104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Bachelorprogram i kulturvitenskap109 kandidater · 43 %
- Bachelorprogram i arkeologi28 kandidater · 11 %
- Bachelorprogram i medier og kommunikasjon20 kandidater · 8 %
- Bachelorprogram i sosialantropologi17 kandidater · 7 %
- Bachelorprogram i digital kultur11 kandidater · 4 %
- Bachelorprogram i litteraturvitenskap10 kandidater · 4 %
- Bachelorprogram i teatervitenskap9 kandidater · 4 %
- Bachelorprogram i journalistikk8 kandidater · 3 %
Hva ligger du an til i KUVI104?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere KUVI-emner ved UiB
- KUVI106 Kjønn, seksualitet, kultur
- KUVI100 Innføring i kulturvitenskap
- KUVI103 Migrasjon og mangfold
- KUVI101 Mennesket i kulturen og kulturen i mennesket. Kulturvitenskapelige syn på verden
- KUVI105 Tingene og vi. Materialitet og mening
- KUVI108 Museologi
- KUVI102 Tradisjon og modernitet. Fortiden i nåtiden
- KUVI107 Hekseprosessene og den magiske verden
- KUVI202 Kulturformidling
- KUVI302 Forskningsfelt og prosjektutvkiling
Emner studentene på KUVI104 også tar
- SANT102 Sosialt liv i globalt perspektiv 1 520 kandidaterTas også på Bachelorprogram i sosialantropologi
- ARK100 Innføring i arkeologi 567 kandidaterTas også på Bachelorprogram i arkeologi
- SANT103 Materialitet: miljø, sted og økonomi 1 380 kandidaterTas også på Bachelorprogram i sosialantropologi
- SANT100 Invitasjon til sosialantropologi 1 371 kandidaterTas også på Bachelorprogram i sosialantropologi
- ARK110 Menneske, utvikling og samfunn: fra de første menneskene til slutten av bronsealderen ca. 500 f.Kr. 388 kandidaterTas også på Bachelorprogram i arkeologi
- MEVI104 Retorikk og strategisk kommunikasjon 1 754 kandidaterTas også på Bachelorprogram i medier og kommunikasjon
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 692–729 kandidater tatt KUVI104 (Fortelling og fortolkning fra folkeeventyr til falske nyheter) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 2,97–3,04 (C), den vanligste karakteren er C, og 30–32 % ender på A eller B. 4,7–6,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,09 (C) – opp fra 2,86 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 4,7–6,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

