Hopp til innhold

MED9: Niende semester medisinstudiet

Snitt (beståtte)
3,43–3,44C
Stryk
1,7–2,4 %
Kandidater
1 420–1 438
År
2017–2025

Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.

H2025

92 kandidater

92
Bestått100 %
0
Ikke bestått0 %
H2017H2025

Snitt per termin (beståtte)

BCDH2017: 3,00–3,03V2018: 3,59–3,62H2018: 2,98V2019: 3,48–3,51H2019: 3,30V2020: 2,33–2,67V2022: 2,95H2022: 3,34V2023: 3,35H2023: 3,54–3,56V2024: 3,79H2024: 3,85–3,89V2025: 3,84–3,87H2017H2019H2021H2023H2025

Stryk per termin

25 %12.5 %H2017: 1–3 %V2018: 0 %H2018: 1–2 %V2019: 1–3 %H2019: 1–2 %V2020: 4 %H2020: 4 %V2021: 7 %H2021: 5 %V2022: 1–2 %H2022: 1–2 %V2023: 1–2 %H2023: 0 %V2024: 0 %H2024: 1–2 %V2025: 1–2 %H2025: 0 %H2017H2019H2021H2023H20250 %
14 %
A138–139
36–37
B368
30–31
C307–308
13 %
D128–129
4–5
E42–47
1–2
F9–18

Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.

Snitt blant beståtte
3,43–3,44
Snitt med stryk
3,36–3,41
Strykprosent
1,7–2,4 %
Med bokstavkarakter
992–1 009

427 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.

Kvinner og menn

GruppeKandidaterAndelSnittStryk
Kvinner97373 %3,550,0 %
Menn36827 %3,400,0 %

Av 1 341 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.

Hva disse tallene ikke sier

De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.

HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.

Tallene er summert over hele historikken, 2017–2025.

År for år

9 år
ÅrKandidaterSnitt (beståtte)Stryk
2025180–1823,84–3,87 (B)1 %
2024165–1673,82–3,84 (B)1 %
2023177–1793,45–3,47 (C)1 %
2022169–1723,16 (C)1–2 %
2021177–6 %
2020160–1622,33–2,67 (D–C)4 %
2019153–1563,38–3,40 (C)1–3 %
2018173–1753,28–3,30 (C)1 %
201766–683,00–3,03 (C)1–3 %

Ofte stilte spørsmål om MED9

Hva er snittkarakteren i MED9 ved UiB?

Snittet blant beståtte er 3,43–3,44, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 992–1 009 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).

Hvor mange stryker i MED9?

1,7–2,4 % av kandidatene har strøket i MED9 ved UiB i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.

Hvilken karakter er vanligst i MED9?

Den vanligste karakteren i MED9 er B (36–37 % av kandidatene), og 50–51 % ender på A eller B.

Hvor mange studiepoeng gir MED9?

MED9 Niende semester medisinstudiet gir 27,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.

Hvem tar MED9?

Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.

Hvor fører MED9?

Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.

Hva ligger du an til i MED9?

Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.

Legg i semesteret mitt

Flere MED-emner ved UiB

Emner studentene på MED9 også tar

Fra Medisinstudiet: studentene der tar både MED9 og disse.

Kort oppsummert

I perioden 2017–2025 har 1 420–1 438 kandidater tatt MED9 (Niende semester medisinstudiet) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,43–3,44 (C), den vanligste karakteren er B, og 50–51 % ender på A eller B. 1,7–2,4 % av kandidatene stryker.

Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.

Hvorfor tallene kan være litt lave

HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.

Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.

Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,7–2,4 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.

Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.