OD1FYS: Menneskets fysiologi
- Snitt (beståtte)
- 3,08–3,11C
- Stryk
- 5,7–7,1 %
- Kandidater
- 583–601
- År
- 2008–2020
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2008–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2020
50 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,08–3,11
- Snitt med stryk
- 2,85–2,91
- Strykprosent
- 5,7–7,1 %
- Med bokstavkarakter
- 533–551
50 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 386 | 78 % | 3,18 | 2,6 % |
| Menn | 111 | 22 % | 3,23 | 2,7 % |
Av 497 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2020.
År for år
13 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2020 | 50 | – | 0 % |
| 2019 | 47–51 | 2,78–2,83 (C) | 4–8 % |
| 2018 | 49 | 3,22 (C) | 8 % |
| 2017 | 48–49 | 3,55 (B) | 2–4 % |
| 2016 | 48–50 | 2,88–2,91 (C) | 2–4 % |
| 2015 | 52–55 | 2,61–2,67 (C) | 13–15 % |
| 2014 | 44 | 2,87 (C) | 11 % |
| 2013 | 36–37 | 2,67–2,74 (C) | 8 % |
| 2012 | 40–41 | 3,15 (C) | 3–5 % |
| 2011 | 40–44 | 3,29–3,38 (C) | 2–5 % |
| 2010 | 44 | 3,30 (C) | 9 % |
| 2009 | 38–39 | 3,46 (C) | 3–5 % |
| 2008 | 47–48 | 3,21–3,25 (C) | 8–9 % |
Ofte stilte spørsmål om OD1FYS
Hva er snittkarakteren i OD1FYS ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,08–3,11, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 533–551 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2020, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i OD1FYS?
5,7–7,1 % av kandidatene har strøket i OD1FYS ved UiB i perioden 2008–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i OD1FYS?
Den vanligste karakteren i OD1FYS er B (28–29 % av kandidatene), og 37–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir OD1FYS?
OD1FYS Menneskets fysiologi gir 17,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hva ligger du an til i OD1FYS?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere OD-emner ved UiB
- OD2MIKR Mikrobiologi
- OD1ORBI1 Oral biologi del 1
- OD2KLIFØR Klinisk innføringskurs
- OD1ORBI2 Oral biologi del 2
- OD2PATI Generell patologi og immunologi
- OD3PROSJ Prosjektoppgave / Integrert masteroppgave
- OD3KOS-H5 Kjeve- og slimhinnelidelser høst femte studieår
- OD3END-K3 Endodonti propedeutikk
- OD3PER-K3 Periodonti + godkjent klinikk tredje studieår
- OD3PRO-K3 Protetikk + godkjent klinikk tredje studieår
Mest tatte emner ved Institutt for biomedisin
- MEDOD1 Første semester medisin- og odontologistudiet 2 707 kandidater
- MEDOD2 Andre semester medisin- og odontologistudiet 2 359 kandidater
- NOM Medisinsk nomenklaturlære 2 185 kandidater
- MED2 Andre semester medisinstudiet 1 872 kandidater
- MED3 Tredje semester medisinstudiet 1 833 kandidater
- BIOBAS Biomedisinsk basalblokk 1 688 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2020 har 583–601 kandidater tatt OD1FYS (Menneskets fysiologi) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,08–3,11 (C), den vanligste karakteren er B, og 37–38 % ender på A eller B. 5,7–7,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,7–7,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

