PHYS111: Mekanikk 1
- Snitt (beståtte)
- 3,08C
- Stryk
- 13 %
- Kandidater
- 2 985
- År
- 2004–2025
H2025
snitt 2,47 blant beståtte
2,06 med stryk
18 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,08
- Snitt med stryk
- 2,68
- Strykprosent
- 13 %
- Med bokstavkarakter
- 2 985
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 1 171 | 43 % | 2,91 | 14,9 % |
| Menn | 1 570 | 57 % | 3,14 | 11,6 % |
Av 2 741 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 91 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 176 | 2,69 (C) | 11 % |
| 2024 | 188 | 3,19 (C) | 24 % |
| 2023 | 172 | 3,16 (C) | 16 % |
| 2022 | 162 | 3,19 (C) | 12 % |
| 2021 | 186 | 3,03 (C) | 8 % |
| 2020 | 138 | 3,24 (C) | 9 % |
| 2019 | 139 | 3,51 (B) | 7 % |
| 2018 | 143 | 3,62 (B) | 6 % |
| 2017 | 157 | 3,28 (C) | 12 % |
| 2016 | 154 | 3,59 (B) | 7 % |
| 2015 | 135 | 2,73 (C) | 28 % |
| 2014 | 184 | 2,93 (C) | 17 % |
| 2013 | 126 | 2,53 (C) | 39 % |
| 2012 | 114 | 2,81 (C) | 17 % |
| 2011 | 118 | 2,86 (C) | 10 % |
| 2010 | 95 | 3,23 (C) | 3 % |
| 2009 | 101 | 3,24 (C) | 7 % |
| 2008 | 118 | 2,76 (C) | 4 % |
| 2007 | 103 | 3,23 (C) | 0 % |
| 2006 | 82 | 2,55 (C) | 10 % |
| 2005 | 96 | 2,77 (C) | 16 % |
| 2004 | 98 | 2,83 (C) | 12 % |
Ofte stilte spørsmål om PHYS111
Hva er snittkarakteren i PHYS111 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 2 985 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PHYS111?
13 % av kandidatene har strøket i PHYS111 ved UiB i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PHYS111?
Den vanligste karakteren i PHYS111 er C (27 % av kandidatene), og 33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PHYS111?
PHYS111 Mekanikk 1 gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar PHYS111?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)230 kandidater · 26 %
- Integrert masterprogram i havteknologi (sivilingeniør)135 kandidater · 15 %
- Integrert masterprogram i medisinsk teknologi (sivilingeniør)125 kandidater · 14 %
- Bachelorprogram i fysikk120 kandidater · 14 %
- Bachelorprogram i geovitenskap91 kandidater · 10 %
- Bachelorprogram i nanoteknologi55 kandidater · 6 %
- Bachelorprogram i klima, atmosfære- og havfysikk43 kandidater · 5 %
- Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk31 kandidater · 4 %
Hva ligger du an til i PHYS111?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PHYS-emner ved UiB
- PHYS101 Grunnkurs i mekanikk og varmelære
- PHYS112 Elektromagnetisme I
- PHYS114 Grunnleggende målevitenskap og eksperimentalfysikk
- PHYS113 Mekanikk 2 og termodynamikk
- PHYS102 Grunnkurs i elektrisitetslære, optikk og moderne fysikk
- PHYS109 Innføring i astrofysikk
- PHYS110 Perspektiver i fysikk
- PHYS117 Prosjektoppgave i fysikk
- PHYS118 Kvantefysikk
- PHYS231 Strålingsfysikk
Emner studentene på PHYS111 også tar
- MAT112 Grunnkurs i matematikk II 3 993 kandidater
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk 339 kandidater
- ENERGI102 Livsløpsanalyse 236 kandidater
- INNOV201 Innovasjon ved designtenking 418 kandidater
- ENERGI240 Praksis i energi 232 kandidater
- MAT212 Funksjoner av flere variable 2 075 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 2 985 kandidater tatt PHYS111 (Mekanikk 1) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,08 (C), den vanligste karakteren er C, og 33 % ender på A eller B. 13 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,69 (C) – ned fra 3,19 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

