PHYS114: Grunnleggende målevitenskap og eksperimentalfysikk
- Snitt (beståtte)
- 3,97B
- Stryk
- 1,3 %
- Kandidater
- 1 390
- År
- 2004–2025
V2025
snitt 3,67 blant beståtte
3,52 med stryk
75 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,97
- Snitt med stryk
- 3,92
- Strykprosent
- 1,3 %
- Med bokstavkarakter
- 1 390
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 416 | 34 % | 4,18 | 1,0 % |
| Menn | 802 | 66 % | 4,10 | 0,0 % |
Av 1 218 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 87 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2004–2025.
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 75 | 3,67 (B) | 4 % |
| 2024 | 80 | 3,99 (B) | 0 % |
| 2023 | 86 | 4,06 (B) | 0 % |
| 2022 | 64 | 3,91 (B) | 0 % |
| 2021 | 57 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2020 | 71 | 4,77 (A) | 0 % |
| 2019 | 58 | 3,87 (B) | 5 % |
| 2018 | 52 | 4,04 (B) | 6 % |
| 2017 | 49 | 4,18 (B) | 0 % |
| 2016 | 59 | 4,12 (B) | 0 % |
| 2015 | 79 | 4,07 (B) | 8 % |
| 2014 | 72 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2013 | 51 | 4,16 (B) | 0 % |
| 2012 | 56 | 4,38 (B) | 0 % |
| 2011 | 39 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2010 | 63 | 4,00 (B) | 0 % |
| 2009 | 72 | 3,90 (B) | 0 % |
| 2008 | 76 | 3,82 (B) | 4 % |
| 2007 | 63 | 3,79 (B) | 0 % |
| 2006 | 58 | 3,86 (B) | 0 % |
| 2005 | 66 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2004 | 44 | 3,70 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om PHYS114
Hva er snittkarakteren i PHYS114 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,97, som tilsvarer bokstavkarakteren B. Tallet er basert på 1 390 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i PHYS114?
1,3 % av kandidatene har strøket i PHYS114 ved UiB i perioden 2004–2025.
Hvilken karakter er vanligst i PHYS114?
Den vanligste karakteren i PHYS114 er B (36 % av kandidatene), og 70 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir PHYS114?
PHYS114 Grunnleggende målevitenskap og eksperimentalfysikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar PHYS114?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
- Integrert masterprogram i havteknologi (sivilingeniør)109 kandidater · 29 %
- Bachelorprogram i fysikk98 kandidater · 26 %
- Integrert masterprogram i energi (sivilingeniør)64 kandidater · 17 %
- Integrert masterprogram i medisinsk teknologi (sivilingeniør)48 kandidater · 13 %
- Lektorprogram i naturvitenskap og matematikk32 kandidater · 9 %
- Bachelorprogram i nanoteknologi23 kandidater · 6 %
Hvor fører PHYS114?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i PHYS114?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere PHYS-emner ved UiB
- PHYS111 Mekanikk 1
- PHYS101 Grunnkurs i mekanikk og varmelære
- PHYS112 Elektromagnetisme I
- PHYS113 Mekanikk 2 og termodynamikk
- PHYS102 Grunnkurs i elektrisitetslære, optikk og moderne fysikk
- PHYS109 Innføring i astrofysikk
- PHYS110 Perspektiver i fysikk
- PHYS117 Prosjektoppgave i fysikk
- PHYS118 Kvantefysikk
- PHYS231 Strålingsfysikk
Emner studentene på PHYS114 også tar
- INNOV201 Innovasjon ved designtenking 418 kandidater
- HTEK201 Måleteknologi 255 kandidater
- MAT112 Grunnkurs i matematikk II 3 993 kandidater
- ENERGI101 Introduksjon til energikilder og forbruk 339 kandidater
- ENERGI102 Livsløpsanalyse 236 kandidater
- ENERGI240 Praksis i energi 232 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 1 390 kandidater tatt PHYS114 (Grunnleggende målevitenskap og eksperimentalfysikk) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,97 (B), den vanligste karakteren er B, og 70 % ender på A eller B. 1,3 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,67 (B) – ned fra 3,99 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

