SANT104: Kultur, mening og kommunikasjon
- Snitt (beståtte)
- 3,36C
- Stryk
- 1,6 %
- Kandidater
- 1 287
- År
- 2010–2025
H2025
snitt 2,95 blant beståtte
2,85 med stryk
88 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 3,36
- Snitt med stryk
- 3,31
- Strykprosent
- 1,6 %
- Med bokstavkarakter
- 1 287
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 980 | 80 % | 3,41 | 1,1 % |
| Menn | 251 | 20 % | 3,23 | 0,0 % |
Av 1 231 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 95 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2010–2025.
År for år
16 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 88 | 2,95 (C) | 3 % |
| 2024 | 77 | 3,12 (C) | 5 % |
| 2023 | 74 | 3,21 (C) | 8 % |
| 2022 | 65 | 3,31 (C) | 0 % |
| 2021 | 97 | 3,29 (C) | 0 % |
| 2020 | 103 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2019 | 97 | 3,56 (B) | 0 % |
| 2018 | 109 | 3,48 (C) | 0 % |
| 2017 | 75 | 3,49 (C) | 0 % |
| 2016 | 82 | 3,25 (C) | 4 % |
| 2015 | 73 | 3,43 (C) | 7 % |
| 2014 | 48 | 3,52 (B) | 0 % |
| 2013 | 66 | 3,59 (B) | 0 % |
| 2012 | 73 | 3,33 (C) | 0 % |
| 2011 | 81 | 3,40 (C) | 0 % |
| 2010 | 79 | 3,35 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om SANT104
Hva er snittkarakteren i SANT104 ved UiB?
Snittet blant beståtte er 3,36, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 287 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2010–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i SANT104?
1,6 % av kandidatene har strøket i SANT104 ved UiB i perioden 2010–2025.
Hvilken karakter er vanligst i SANT104?
Den vanligste karakteren i SANT104 er C (34 % av kandidatene), og 44 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir SANT104?
SANT104 Kultur, mening og kommunikasjon gir 15,0 studiepoeng ved Universitetet i Bergen.
Hvem tar SANT104?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører SANT104?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i SANT104?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere SANT-emner ved UiB
- SANT102 Sosialt liv i globalt perspektiv
- SANT103 Materialitet: miljø, sted og økonomi
- SANT100 Invitasjon til sosialantropologi
- SANT105 Politikk, makt og motstand
- SANT150 Akademisk skriving, metode og teori: antropologiske tilnærminger
- SANT260 Bacheloroppgave
- SANT215 Komparativ regional etnografi
- SANT101 Menneske, kultur og samfunn: Innføring i sosialantropologi
- SANT205 Stat, kultur og identitet
- SANT203 Religion, ritualer og politiske realiteter
Emner studentene på SANT104 også tar
- SANT240 Poverty, Welfare and Marginalisation: An Ethnographic Approach to Modern Urban Life 227 kandidater
- SANT285-8 Current Anthropological Research: Anthropology of Displacement 84 kandidater
- KUVI103 Migrasjon og mangfold 449 kandidater
- SANT275 Etnografi i praksis 16 kandidater
- SOS100A Innføring i sosiologi med fordypningstema 1 079 kandidater
- SANT290-1 Anthropological Research Agendas: Anthropology of technology: system, network, platform 26 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2010–2025 har 1 287 kandidater tatt SANT104 (Kultur, mening og kommunikasjon) ved Universitetet i Bergen. Snittkarakteren blant beståtte er 3,36 (C), den vanligste karakteren er C, og 44 % ender på A eller B. 1,6 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,95 (C) – ned fra 3,12 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2010–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

