- Snitt (beståtte)
- 3,01–3,16C
- Stryk
- 15,2–18,2 %
- Kandidater
- 437–484
- År
- 2004–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2004–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,60 blant beståtte
3,60 med stryk
20 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,01–3,16
- Snitt med stryk
- 2,49–2,66
- Strykprosent
- 15,2–18,2 %
- Med bokstavkarakter
- 437–484
År for år
22 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 20 | 3,60 (B) | 0 % |
| 2024 | 12–15 | 2,62–2,93 (C) | 0 % |
| 2023 | 19–20 | 2,87–3,00 (C) | 20–21 % |
| 2022 | 15–16 | 2,67–2,81 (C) | 0 % |
| 2021 | 18–20 | 3,72–3,88 (B) | 5–11 % |
| 2020 | 30–32 | 4,07–4,14 (B) | 3–6 % |
| 2019 | 27–28 | 2,59–2,70 (C) | 18–19 % |
| 2018 | 9–11 | 3,55–3,89 (B) | 0 % |
| 2017 | 25–27 | 2,50–2,60 (C) | 4–8 % |
| 2016 | 30–31 | 2,83–2,86 (C) | 26–27 % |
| 2015 | 19–22 | 2,67–3,08 (C) | 36–42 % |
| 2014 | 31–32 | 2,44–2,58 (D–C) | 41–42 % |
| 2013 | 27–29 | 2,39–2,60 (D–C) | 31–33 % |
| 2012 | 12–16 | 2,92–3,33 (C) | 7–15 % |
| 2011 | 8–13 | 2,67–3,33 (C) | 8–22 % |
| 2010 | 15–18 | 3,31–3,57 (C–B) | 6–13 % |
| 2009 | 23–24 | 2,86 (C) | 4–8 % |
| 2008 | 17–19 | 3,18–3,31 (C) | 6–11 % |
| 2007 | 9–14 | 3,00–3,56 (C–B) | 8–20 % |
| 2006 | 40 | 2,85 (C) | 18 % |
| 2005 | 17–19 | 3,42–3,58 (C–B) | 32–35 % |
| 2004 | 14–18 | 3,21–3,67 (C–B) | 17–21 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS3220
Hva er snittkarakteren i FYS3220 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,01–3,16, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 437–484 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2004–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS3220?
15,2–18,2 % av kandidatene har strøket i FYS3220 ved UiO i perioden 2004–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i FYS3220?
Den vanligste karakteren i FYS3220 er C (20–22 % av kandidatene), og 32–36 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir FYS3220?
FYS3220 Lineær kretsteori gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar FYS3220?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører FYS3220?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i FYS3220?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FYS-emner ved UiO
- FYS1000 Fysikk - basisfag for naturvitenskap og medisin
- FYS-MEK1110 Mekanikk
- FYS1120 Elektromagnetisme
- FYS2140 Kvantefysikk
- FYS2130 Svingninger og bølger
- FYS1001 Innføring i fysikk
- FYS2160 Termodynamikk og statistisk fysikk
- FYS3140 Matematiske metoder i fysikk
- FYS3110 Kvantemekanikk
- FYS1210 Elektronikk med prosjektoppgaver
Emner studentene på FYS3220 også tar
Fra Elektronikk, informatikk og teknologi: studentene der tar både FYS3220 og disse.
- IN1910 Programmering for naturvitenskapelige anvendelser 832 kandidater
- IN3190 Digital signalbehandling 192 kandidater
- IN3170 Microelectronics 94 kandidater
- STK-FYS1110 Sannsynlighetsregning, modellering og dataanalyse for de fysiske fagene 315 kandidater
- FYS3240 Datainnsamling og kontroll 234 kandidater
- FYS3231 Sensorer og måleteknikk 17 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2004–2025 har 437–484 kandidater tatt FYS3220 (Lineær kretsteori) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,01–3,16 (C), den vanligste karakteren er C, og 32–36 % ender på A eller B. 15,2–18,2 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2004–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 15,2–18,2 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

