- Snitt (beståtte)
- 3,22–3,42C
- Stryk
- 5,1–8,7 %
- Kandidater
- 224–262
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 1,93–2,06 blant beståtte
1,61–1,74 med stryk
18–19 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,22–3,42
- Snitt med stryk
- 2,99–3,27
- Strykprosent
- 5,1–8,7 %
- Med bokstavkarakter
- 209–247
15 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 18–19 | 1,93–2,06 (D) | 16–17 % |
| 2023 | 18–22 | 3,26–3,50 (C–B) | 5–11 % |
| 2022 | 17–19 | 3,47–3,63 (C–B) | 6–11 % |
| 2021 | 19–20 | 3,00–3,11 (C) | 0 % |
| 2020 | 15 | – | 20 % |
| 2019 | 11–13 | 3,92–4,09 (B) | 0 % |
| 2018 | 14–15 | 3,73–3,79 (B) | 0 % |
| 2017 | 9–12 | 3,00–3,30 (C) | 0 % |
| 2016 | 11–12 | 3,50–3,73 (B) | 0 % |
| 2015 | 13–14 | 3,92 (B) | 8–14 % |
| 2014 | 12–14 | 3,18–3,33 (C) | 8–15 % |
| 2013 | 10–13 | 3,08–3,45 (C) | 0 % |
| 2011 | 8–13 | 2,89–3,50 (C–B) | 8–22 % |
| 2010 | 17–20 | 2,94–3,12 (C) | 5–11 % |
| 2009 | 13–15 | 3,62–3,83 (B) | 7–14 % |
| 2007 | 5–7 | 2,83–3,17 (C) | 0 % |
| 2006 | 6–9 | 2,88–3,57 (C–B) | 0 % |
| 2005 | 8–10 | 3,56–3,78 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om FYS4130
Hva er snittkarakteren i FYS4130 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,22–3,42, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 209–247 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i FYS4130?
5,1–8,7 % av kandidatene har strøket i FYS4130 ved UiO i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvor mange studiepoeng gir FYS4130?
FYS4130 Statistisk mekanikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i FYS4130?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere FYS-emner ved UiO
- FYS1000 Fysikk - basisfag for naturvitenskap og medisin
- FYS-MEK1110 Mekanikk
- FYS1120 Elektromagnetisme
- FYS2140 Kvantefysikk
- FYS2130 Svingninger og bølger
- FYS1001 Innføring i fysikk
- FYS2160 Termodynamikk og statistisk fysikk
- FYS3140 Matematiske metoder i fysikk
- FYS3110 Kvantemekanikk
- FYS1210 Elektronikk med prosjektoppgaver
Emner studentene på FYS4130 også tar
- FYS5960 Fysikk. Masteroppgave 477 kandidater
- FYS4170 Relativistisk kvantefeltteori 254 kandidater
- FYS-STK4155 Anvendt dataanalyse og maskinlæring 587 kandidater
- FYS4150 Computational Physics 444 kandidater
- IN4200 High-Performance Computing and Numerical Projects 205 kandidater
- FYS4110 Videregående kvantemekanikk 201 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 224–262 kandidater tatt FYS4130 (Statistisk mekanikk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,22–3,42 (C), og 40–48 % ender på A eller B. 5,1–8,7 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 5,1–8,7 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

