- Snitt (beståtte)
- 3,10–3,15C
- Stryk
- 11,2–12,1 %
- Kandidater
- 278–288
- År
- 2017–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2017–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,33–3,45 blant beståtte
2,96–3,04 med stryk
25–27 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,10–3,15
- Snitt med stryk
- 2,73–2,79
- Strykprosent
- 11,2–12,1 %
- Med bokstavkarakter
- 278–288
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 25–27 | 3,33–3,45 (C) | 11–12 % |
| 2024 | 29 | 3,09 (C) | 21 % |
| 2023 | 22–24 | 2,95–3,16 (C) | 17–18 % |
| 2022 | 41 | 3,17 (C) | 15 % |
| 2021 | 25–27 | 2,79–2,84 (C) | 4–8 % |
| 2020 | 34–35 | 3,42 (C) | 3–6 % |
| 2019 | 30–32 | 2,96–3,11 (C) | 13 % |
| 2018 | 35 | 2,88 (C) | 9 % |
| 2017 | 37–38 | 3,15–3,21 (C) | 11 % |
Ofte stilte spørsmål om IN-KJM1900
Hva er snittkarakteren i IN-KJM1900 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,10–3,15, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 278–288 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2017–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i IN-KJM1900?
11,2–12,1 % av kandidatene har strøket i IN-KJM1900 ved UiO i perioden 2017–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i IN-KJM1900?
Den vanligste karakteren i IN-KJM1900 er C (29–30 % av kandidatene), og 33–35 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir IN-KJM1900?
IN-KJM1900 Introduksjon i programmering for kjemikere gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar IN-KJM1900?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører IN-KJM1900?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i IN-KJM1900?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere IN-emner ved UiO
- IN1000 Introduksjon til objektorientert programmering
- INF1000 Grunnkurs i objektorientert programmering
- IN1020 Introduksjon til datateknologi
- INF1010 Objektorientert programmering
- IN1010 Objektorientert programmering
- IN1030 Systemer, krav og konsekvenser
- IN2010 Algoritmer og datastrukturer
- INF1050 Systemutvikling
- IN1150 Logiske metoder
- IN2090 Databaser og datamodellering
Emner studentene på IN-KJM1900 også tar
Fra Kjemi og biokjemi: studentene der tar både IN-KJM1900 og disse.
- KJM1111 Organisk kjemi I 424 kandidater
- KJM1101 Generell kjemi 1 189 kandidater
- KJM1130 Fysikalsk kjemi I - termodynamikk og kinetikk 1 152 kandidater
- KJM1121 Uorganisk kjemi 569 kandidater
- KJM2400 Analytisk kjemi I 676 kandidater
- MAT1050 Matematikk for anvendelser 1 536 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2017–2025 har 278–288 kandidater tatt IN-KJM1900 (Introduksjon i programmering for kjemikere) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,10–3,15 (C), den vanligste karakteren er C, og 33–35 % ender på A eller B. 11,2–12,1 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2017–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 11,2–12,1 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

