KJM1130: Fysikalsk kjemi I - termodynamikk og kinetikk
- Snitt (beståtte)
- 2,76C
- Stryk
- 28,9 %
- Kandidater
- 1 152
- År
- 2008–2025
H2025
snitt 3,47 blant beståtte
2,74 med stryk
57 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
- Snitt blant beståtte
- 2,76
- Snitt med stryk
- 1,96
- Strykprosent
- 28,9 %
- Med bokstavkarakter
- 1 152
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 572 | 55 % | 2,80 | 31,1 % |
| Menn | 468 | 45 % | 2,56 | 32,9 % |
Av 1 040 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 90 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2008–2025.
År for år
18 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 57 | 3,47 (C) | 21 % |
| 2024 | 59 | 3,25 (C) | 25 % |
| 2023 | 60 | 2,56 (C) | 40 % |
| 2022 | 63 | 2,21 (D) | 46 % |
| 2021 | 61 | 2,73 (C) | 15 % |
| 2020 | 85 | 2,23 (D) | 34 % |
| 2019 | 73 | 2,38 (D) | 32 % |
| 2018 | 104 | 2,55 (C) | 34 % |
| 2017 | 84 | 2,72 (C) | 19 % |
| 2016 | 91 | 3,00 (C) | 32 % |
| 2015 | 50 | 2,85 (C) | 20 % |
| 2014 | 70 | 2,96 (C) | 27 % |
| 2013 | 56 | 2,23 (D) | 45 % |
| 2012 | 46 | 3,42 (C) | 28 % |
| 2011 | 53 | 2,50 (C) | 13 % |
| 2010 | 61 | 2,83 (C) | 34 % |
| 2009 | 40 | 2,83 (C) | 13 % |
| 2008 | 39 | 3,15 (C) | 31 % |
Ofte stilte spørsmål om KJM1130
Hva er snittkarakteren i KJM1130 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 2,76, som tilsvarer bokstavkarakteren C. Tallet er basert på 1 152 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2008–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i KJM1130?
28,9 % av kandidatene har strøket i KJM1130 ved UiO i perioden 2008–2025.
Hvilken karakter er vanligst i KJM1130?
Den vanligste karakteren i KJM1130 er F (29 % av kandidatene), og 18 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir KJM1130?
KJM1130 Fysikalsk kjemi I - termodynamikk og kinetikk gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar KJM1130?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører KJM1130?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i KJM1130?
Legg emnet i semesterprognosen: den blander karakterene dine med denne fordelingen og anslår hva du ender på, helt gratis og uten innlogging, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Prøv semesterprognosenFlere KJM-emner ved UiO
Emner studentene på KJM1130 også tar
- PROF3025 Ledelse av elevers læring 1 701 kandidater
- PROF4045 Tilrettelegging for elevers læring 1 689 kandidater
- PROF1015 Profesjonsidentitet, læring og undervisning 2 141 kandidater
- IN-KJM1900 Introduksjon i programmering for kjemikere 268 kandidater
- NOR1100 Norsk grammatikk 3 274 kandidater
- NOAS1100 Innføring i norsk som andrespråk 3 104 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2008–2025 har 1 152 kandidater tatt KJM1130 (Fysikalsk kjemi I - termodynamikk og kinetikk) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,76 (C), den vanligste karakteren er F, og 18 % ender på A eller B. 28,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 3,47 (C) – opp fra 3,25 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2008–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

