- Snitt (beståtte)
- 2,79–2,82C
- Stryk
- 18,2–18,9 %
- Kandidater
- 648–659
- År
- 2006–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2006–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 2,48 blant beståtte
2,08 med stryk
62 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 2,79–2,82
- Snitt med stryk
- 2,42–2,46
- Strykprosent
- 18,2–18,9 %
- Med bokstavkarakter
- 481–491
166 til har bestått/ikke bestått og står ikke i søylene.
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 443 | 77 % | 2,83 | 17,4 % |
| Menn | 130 | 23 % | 2,83 | 20,8 % |
Av 573 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2006–2025.
År for år
20 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 62 | 2,48 (D) | 16 % |
| 2024 | 42 | 2,86 (C) | 12 % |
| 2023 | 33–35 | 2,69–2,76 (C) | 3–6 % |
| 2022 | 47–48 | 2,87 (C) | 2–4 % |
| 2021 | 62 | 3,06 (C) | 13 % |
| 2020 | 46 | – | 39 % |
| 2019 | 28–29 | 2,76–2,85 (C) | 10–11 % |
| 2018 | 29–30 | 2,77–2,78 (C) | 23–24 % |
| 2017 | 35 | 2,54 (C) | 26 % |
| 2016 | 22–23 | 2,53–2,65 (C) | 13–14 % |
| 2015 | 23–26 | 2,87–3,04 (C) | 4–8 % |
| 2014 | 36–37 | 2,69–2,77 (C) | 19 % |
| 2013 | 34 | 2,97 (C) | 12 % |
| 2012 | 28 | 3,08 (C) | 11 % |
| 2011 | 35 | – | 43 % |
| 2010 | 19 | – | 26 % |
| 2009 | 29 | – | 38 % |
| 2008 | 12 | – | 58 % |
| 2007 | 15 | – | 0 % |
| 2006 | 11–12 | – | 9–17 % |
Ofte stilte spørsmål om JUR1960
Hva er snittkarakteren i JUR1960 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 2,79–2,82, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 481–491 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2006–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i JUR1960?
18,2–18,9 % av kandidatene har strøket i JUR1960 ved UiO i perioden 2006–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i JUR1960?
Den vanligste karakteren i JUR1960 er C (24–25 % av kandidatene), og 25–26 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir JUR1960?
JUR1960 Trygderett (BA) gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar JUR1960?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører JUR1960?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i JUR1960?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere JUR-emner ved UiO
- JUR5030 Masteroppgave
- JUR1000 1. avdeling, masterstudiet i rettsvitenskap
- JUR3000 3. avdeling, masterstudiet i rettsvitenskap
- JUR2000 2. avdeling, masterstudiet i rettsvitenskap
- JUR4000 4. avdeling, masterstudiet i rettsvitenskap
- JUROFF1201 Introduksjon i forvaltningsrett
- JUR1511 Individuell arbeidsrett
- JUROFF1410 Folkerett
- JUROFF1500 Strafferett
- JUR1120 Utlendingsrett (fremmedrett) (BA)
Emner studentene på JUR1960 også tar
Fra Rettsvitenskap (jus): studentene der tar både JUR1960 og disse.
- JUS2211 Forvaltningsrett og EØS-rett 5 851 kandidater
- JUS3220 Rettshistorie 3 948 kandidater
- JUS3112 Formuerett I 2 086 kandidater
- JUS4111 Metode og etikk 6 232 kandidater
- JUS2111 Statsforfatningsrett, folkerett og menneskerettigheter 6 062 kandidater
- JUS1211 Privatrett II 6 473 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2006–2025 har 648–659 kandidater tatt JUR1960 (Trygderett (BA)) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 2,79–2,82 (C), den vanligste karakteren er C, og 25–26 % ender på A eller B. 18,2–18,9 % av kandidatene stryker. I 2025 endte snittet på 2,48 (D) – ned fra 2,86 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2006–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 18,2–18,9 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

