- Snitt (beståtte)
- 3,32–3,41C
- Stryk
- 3,9–5,6 %
- Kandidater
- 124–131
- År
- 2022–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2022–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,15–3,21 blant beståtte
2,89–2,94 med stryk
36–37 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,32–3,41
- Snitt med stryk
- 3,15–3,27
- Strykprosent
- 3,9–5,6 %
- Med bokstavkarakter
- 124–131
Kvinner og menn
Av 100 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 85 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2022–2025.
År for år
4 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 36–37 | 3,15–3,21 (C) | 8 % |
| 2024 | 26–29 | 3,52–3,68 (B) | 4–7 % |
| 2023 | 26–28 | 3,27–3,36 (C) | 4–7 % |
| 2022 | 36–37 | 3,38–3,44 (C) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MEVIT2710
Hva er snittkarakteren i MEVIT2710 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,32–3,41, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 124–131 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2022–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MEVIT2710?
3,9–5,6 % av kandidatene har strøket i MEVIT2710 ved UiO i perioden 2022–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MEVIT2710?
Den vanligste karakteren i MEVIT2710 er C (36–38 % av kandidatene), og 38–40 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MEVIT2710?
MEVIT2710 Medietekstanalyse gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hvem tar MEVIT2710?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hva ligger du an til i MEVIT2710?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MEVIT-emner ved UiO
- MEVIT1210 Mediehistorie og medieinstitusjoner
- MEVIT2110 Medie- og kulturteori
- MEVIT1700 Digital kultur
- MEVIT1110 Audiovisual Aesthetics
- MEVIT1300 Journalistikk, makt og mediebruk
- MEVIT2800 Metoder i medievitenskap
- MEVIT2700 Medietekster: teori og analyse
- MEVIT4000 Masteroppgaveseminar for medievitenskap
- MEVIT1310 Mediebruk, makt og samfunn
- MEVIT2532 Filmhistorie
Emner studentene på MEVIT2710 også tar
Fra Kultur og kommunikasjon: studentene der tar både MEVIT2710 og disse.
- SOS2500 Kulturanalyse, diskurs og semiotikk 1 779 kandidater
- SOSANT1000 Innføring i sosialantropologi 4 275 kandidater
- KULKOM1001 Innføringsemne: Forståelsesformer og perspektiv 1 013 kandidater
- PSY2500 Språk, kommunikasjon og samfunn 1 969 kandidater
- KULKOM3090 Oppgaveemne i kultur og kommunikasjon 724 kandidater
- MEVIT2600 Mediepåvirkning - holdninger, atferd og opinionsdanning 470 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2022–2025 har 124–131 kandidater tatt MEVIT2710 (Medietekstanalyse) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,32–3,41 (C), den vanligste karakteren er C, og 38–40 % ender på A eller B. 3,9–5,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2022–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 3,9–5,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

