- Snitt (beståtte)
- 3,51–3,69B
- Stryk
- 2,4–3,8 %
- Kandidater
- 394–455
- År
- 2005–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2005–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2025
snitt 3,40–3,69 blant beståtte
3,40–3,69 med stryk
13–15 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,51–3,69
- Snitt med stryk
- 3,38–3,60
- Strykprosent
- 2,4–3,8 %
- Med bokstavkarakter
- 394–455
År for år
21 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 13–15 | 3,40–3,69 (C–B) | 0 % |
| 2024 | 15–17 | 3,73–3,86 (B) | 6–13 % |
| 2023 | 16–18 | 3,38–3,54 (C–B) | 22–25 % |
| 2022 | 16–20 | 3,23–3,53 (C–B) | 15–19 % |
| 2021 | 13 | 3,54 (B) | 0 % |
| 2020 | 11–13 | 3,00–3,23 (C) | 0 % |
| 2019 | 11–13 | 3,42–3,67 (C–B) | 0 % |
| 2018 | 20–21 | 3,60–3,67 (B) | 0 % |
| 2017 | 11–13 | 3,85–4,09 (B) | 0 % |
| 2016 | 35–38 | 3,64–3,73 (B) | 0 % |
| 2015 | 18–19 | 3,79–3,89 (B) | 0 % |
| 2014 | 24–25 | 3,48 (C) | 4–8 % |
| 2013 | 24–30 | 3,25–3,58 (C–B) | 0 % |
| 2012 | 27–31 | 3,31–3,55 (C–B) | 0 % |
| 2011 | 33–36 | 3,76–3,82 (B) | 3–6 % |
| 2010 | 23–28 | 3,20–3,48 (C) | 4–8 % |
| 2009 | 12–15 | 3,92–4,08 (B) | 0 % |
| 2008 | 22–27 | 3,58–3,91 (B) | 0 % |
| 2007 | 21–26 | 3,40–3,73 (C–B) | 0 % |
| 2006 | 14–18 | 3,63–3,88 (B) | 0 % |
| 2005 | 15–19 | 3,50–3,78 (B) | 0 % |
Ofte stilte spørsmål om MUS4090
Hva er snittkarakteren i MUS4090 ved UiO?
Snittet blant beståtte er 3,51–3,69, som tilsvarer bokstavkarakteren B. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 394–455 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2005–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i MUS4090?
2,4–3,8 % av kandidatene har strøket i MUS4090 ved UiO i perioden 2005–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i MUS4090?
Den vanligste karakteren i MUS4090 er B (32–37 % av kandidatene), og 51–58 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir MUS4090?
MUS4090 Masteroppgave i musikkvitenskap gir 60,0 studiepoeng ved Universitetet i Oslo.
Hva ligger du an til i MUS4090?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere MUS-emner ved UiO
- MUS1445 Musikkens historie: Kreativitet gjennom tidene
- MUS1101 Elementær musikkteori
- MUS2445 Dypdykk i musikkens lydspor
- MUS1105 Musikktenkningens historie
- MUS2160 Utøvende musikk 3 (instrumental- og vokalundervisning)
- MUS1500 Jazz, pop og rock
- MUS1350 Ensemble 1
- MUS1200 Musikkbasis
- MUS2151 Utøvende 2 (instrumental- og vokalundervisning)
- MUS1120 Utøvende musikk 1 (instrumental- og vokalundervisning)
Emner studentene på MUS4090 også tar
- MUS4228 Musikkvitenskapens forskningsfelt 107 kandidater
- MUS4226 Oppgaveseminar i musikkvitenskap 209 kandidater
- MUS4227 Musikkvitenskapelig forskningspraksis 38 kandidater
- MUS4320 Musikkpsykologi 109 kandidater
- MUS4605 Research Seminar in Popular Music 66 kandidater
- MUS4652 Music, Technology, and Society 11 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2005–2025 har 394–455 kandidater tatt MUS4090 (Masteroppgave i musikkvitenskap) ved Universitetet i Oslo. Snittkarakteren blant beståtte er 3,51–3,69 (B), den vanligste karakteren er B, og 51–58 % ender på A eller B. 2,4–3,8 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2005–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2,4–3,8 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

