BSS220: Helse-, miljø- og sikkerhetsledelse
- Snitt (beståtte)
- 3,19–3,22C
- Stryk
- 2–2,6 %
- Kandidater
- 600–612
- År
- 2011–2021
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2011–2021. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
V2021
snitt 3,33–3,38 blant beståtte
3,09–3,13 med stryk
54–55 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,19–3,22
- Snitt med stryk
- 3,11–3,15
- Strykprosent
- 2–2,6 %
- Med bokstavkarakter
- 600–612
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 445 | 80 % | 3,33 | 0,9 % |
| Menn | 112 | 20 % | 2,93 | 0,0 % |
Av 557 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 94 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2011–2021.
År for år
11 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2021 | 54–55 | 3,33–3,38 (C) | 7 % |
| 2020 | 41–42 | 2,20 (D) | 2–5 % |
| 2019 | 47–48 | 3,17–3,21 (C) | 0 % |
| 2018 | 57–59 | 3,26–3,30 (C) | 2–3 % |
| 2017 | 56–58 | 2,96–3,04 (C) | 0 % |
| 2016 | 51 | 3,04 (C) | 8 % |
| 2015 | 45 | 3,04 (C) | 0 % |
| 2014 | 58–59 | 3,19–3,22 (C) | 0 % |
| 2013 | 45–46 | 3,25 (C) | 2–4 % |
| 2012 | 81–82 | 3,39–3,42 (C) | 0 % |
| 2011 | 65–67 | 3,77–3,80 (B) | 2–3 % |
Ofte stilte spørsmål om BSS220
Hva er snittkarakteren i BSS220 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,19–3,22, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 600–612 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2011–2021, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BSS220?
2–2,6 % av kandidatene har strøket i BSS220 ved UiS i perioden 2011–2021. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BSS220?
Den vanligste karakteren i BSS220 er C (38–39 % av kandidatene), og 37–38 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BSS220?
BSS220 Helse-, miljø- og sikkerhetsledelse gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hvem tar BSS220?
Studieprogrammene kandidatene kom fra de siste 5 årene. Et emne kan være obligatorisk på ett program og valgfritt på et annet – tallet sier hvor mange som tok det, ikke hvorfor.
Hvor fører BSS220?
Yrker studieprogrammene over leder til, når programmet står for minst 15 % av emnets kandidater. Lønn og arbeidsledighet fra SSB og NAV.
Hva ligger du an til i BSS220?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BSS-emner ved UiS
- BSS120 Kvalitative forskningsmetoder
- BSS100 Sosiologisk teori
- BSS130 Introduksjon til sosiologiske tema
- BSS110 Sosiale relasjoner og institusjoner
- BSS300 Kvantitativ forskningsmetode
- BSS320 Arbeidslivssosiologi
- BSSBAC Bacheloroppgave i sosiologi
- BSS150 Sosiologisk teori: Nyere perspektiver
- BSS270 Arbeidsrett for samfunnsfag
- BSS115 Personalledelse
Emner studentene på BSS220 også tar
Fra Sosiologi - bachelorstudium: studentene der tar både BSS220 og disse.
- BST310 Organisasjonsteori 1 336 kandidater
- BST290 Kvantitativ forskningsmetode 392 kandidater
- SVEXPHIL Examen Philosophicum - IMS 13 323 kandidater
- BSS160 Sosial ulikhet 482 kandidater
- BSS285 Mikrososiologi 220 kandidater
- BSS290 Kultursosiologi 540 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2011–2021 har 600–612 kandidater tatt BSS220 (Helse-, miljø- og sikkerhetsledelse) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,19–3,22 (C), den vanligste karakteren er C, og 37–38 % ender på A eller B. 2–2,6 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2011–2021, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 2–2,6 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

