BSS300: Kvantitativ forskningsmetode
- Snitt (beståtte)
- 3,07–3,08C
- Stryk
- 6,1–6,5 %
- Kandidater
- 996
- År
- 2012–2020
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2012–2020. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2020
snitt 3,37 blant beståtte
3,30–3,33 med stryk
105 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,07–3,08
- Snitt med stryk
- 2,87–2,89
- Strykprosent
- 6,1–6,5 %
- Med bokstavkarakter
- 996
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 665 | 72 % | 3,05 | 5,3 % |
| Menn | 255 | 28 % | 3,18 | 3,9 % |
Av 920 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 93 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2012–2020.
År for år
9 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2020 | 105 | 3,37 (C) | 1–2 % |
| 2019 | 108 | 3,19 (C) | 0 % |
| 2018 | 112–114 | 2,99–3,00 (C) | 1–2 % |
| 2017 | 187 | 3,24 (C) | 4 % |
| 2016 | 140 | 3,03 (C) | 6 % |
| 2015 | 108 | 2,55–2,58 (C) | 22 % |
| 2014 | 97–98 | 2,96–2,98 (C) | 5 % |
| 2013 | 96–98 | 3,01–3,04 (C) | 13–14 % |
| 2012 | 43–44 | 3,10 (C) | 2–5 % |
Ofte stilte spørsmål om BSS300
Hva er snittkarakteren i BSS300 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,07–3,08, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 996 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2012–2020, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i BSS300?
6,1–6,5 % av kandidatene har strøket i BSS300 ved UiS i perioden 2012–2020. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i BSS300?
Den vanligste karakteren i BSS300 er C (34 % av kandidatene), og 34 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir BSS300?
BSS300 Kvantitativ forskningsmetode gir 10,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i BSS300?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere BSS-emner ved UiS
- BSS120 Kvalitative forskningsmetoder
- BSS100 Sosiologisk teori
- BSS130 Introduksjon til sosiologiske tema
- BSS110 Sosiale relasjoner og institusjoner
- BSS320 Arbeidslivssosiologi
- BSSBAC Bacheloroppgave i sosiologi
- BSS150 Sosiologisk teori: Nyere perspektiver
- BSS220 Helse-, miljø- og sikkerhetsledelse
- BSS270 Arbeidsrett for samfunnsfag
- BSS115 Personalledelse
Mest tatte emner ved Institutt for medie- og samfunnsfag
- SVEXPHIL Examen Philosophicum - IMS 13 323 kandidater
- BST100 Makt og politikk 1 563 kandidater
- BST310 Organisasjonsteori 1 336 kandidater
- BJO120 Kommunikasjon og medier 1 240 kandidater
- BST120 Offentlig politikk og administrasjon 1 195 kandidater
- MEN115 Kvalitative metoder 1 079 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2012–2020 har 996 kandidater tatt BSS300 (Kvantitativ forskningsmetode) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,07–3,08 (C), den vanligste karakteren er C, og 34 % ender på A eller B. 6,1–6,5 % av kandidatene stryker. I 2020 endte snittet på 3,37 (C) – opp fra 3,19 året før.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2012–2020, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 6,1–6,5 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

