- Snitt (beståtte)
- 3,15–3,19C
- Stryk
- 1,1–2,3 %
- Kandidater
- 171–176
- År
- 2023–2025
Alle eksamener, ordinær og utsatt, 2023–2025. Hver eksamen telles, så den som tar emnet to ganger, er med to ganger. Stryk er F og «ikke bestått» av alle kandidatene. Snittet er regnet av A–E; F står utenfor.
H2025
snitt 3,30–3,33 blant beståtte
3,30–3,33 med stryk
63–64 kandidater
Snitt per termin (beståtte)
Stryk per termin
Lyse søyler: én eller to fikk karakteren. HK-dir (DBH) oppgir ikke antallet når så få fikk den, så noen tall står som spenn.
- Snitt blant beståtte
- 3,15–3,19
- Snitt med stryk
- 3,08–3,15
- Strykprosent
- 1,1–2,3 %
- Med bokstavkarakter
- 171–176
Kvinner og menn
| Gruppe | Kandidater | Andel | Snitt | Stryk |
|---|---|---|---|---|
| Kvinner | 65 | 44 % | 3,09 | 0,0 % |
| Menn | 83 | 56 % | 3,19 | 0,0 % |
Av 148 kandidater HK-dir oppgir kjønn for – 89 % av alle.
Hva disse tallene ikke sier
De beskriver hvem som har tatt emnet, ikke hvorfor det gikk som det gikk. Hvem som velger et emne henger sammen med studium, bakgrunn og opptakskrav, og ingen av delene står i disse tallene.
HK-dir oppgir ikke kjønn når en gruppe er liten nok til at enkeltpersoner kunne gjenkjennes. Derfor er nevneren over de kandidatene kjønn faktisk er oppgitt for, og ikke det totale kandidattallet. Vi viser ingenting når under 80 % er dekket. Kategoriene er de to HK-dir rapporterer.
Tallene er summert over hele historikken, 2023–2025.
År for år
3 år
| År | Kandidater | Snitt (beståtte) | Stryk |
|---|---|---|---|
| 2025 | 63–64 | 3,30–3,33 (C) | 0 % |
| 2024 | 52–54 | 2,98–3,02 (C) | 2–4 % |
| 2023 | 56–58 | 3,14–3,18 (C) | 2–4 % |
Ofte stilte spørsmål om E-MRS500
Hva er snittkarakteren i E-MRS500 ved UiS?
Snittet blant beståtte er 3,15–3,19, som tilsvarer bokstavkarakteren C. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så snittet kan bare avgrenses til et spenn. Tallet er basert på 171–176 kandidater med bokstavkarakter i perioden 2023–2025, rapportert til HK-dir (DBH).
Hvor mange stryker i E-MRS500?
1,1–2,3 % av kandidatene har strøket i E-MRS500 ved UiS i perioden 2023–2025. HK-dir skjuler grupper på én eller to kandidater, så tallet kan bare avgrenses til et spenn.
Hvilken karakter er vanligst i E-MRS500?
Den vanligste karakteren i E-MRS500 er C (47–48 % av kandidatene), og 32–33 % ender på A eller B.
Hvor mange studiepoeng gir E-MRS500?
E-MRS500 Risiko, sikkerhet og sårbarhet gir 20,0 studiepoeng ved Universitetet i Stavanger.
Hva ligger du an til i E-MRS500?
Legg emnet i semesteret ditt i kalkulatoren. Med tre emner eller flere anslår semesterprognosen hva du ender på, ut fra karakterene dine og denne fordelingen. Lenken tar med emnekoden og lærestedet, ingenting annet, og karakterene dine blir på din egen enhet.
Legg i semesteret mittFlere E-emner ved UiS
- ELE100 Elektroteknikk
- ELE210 Datamaskinarkitektur
- ENG100 Innføring i engelsk språk
- ENG145 Innføring i engelsk språk
- ELE320 Reguleringsteknikk
- ELE300 Signaler og systemer
- ENG115 En introduksjon til engelskspråklig litteratur
- ELE200 Elektroteknikk 2
- ENG175 Amerikansk litteratur og kultur
- ENG140 Engelsk fonetikk og intonasjon
Emner studentene på E-MRS500 også tar
- E-MRS650 Risikoanalyse 181 kandidater
- E-MRS660 Risikostyring 155 kandidater
- E-SAM600 Granskingsmetodikk 253 kandidater
- E-MRS610 Helse, miljø og sikkerhetsledelse 138 kandidater
- E-MRSMAS Masteroppgave i risikostyring og sikkerhetsledelse 122 kandidater
- E-MRS630 Terrorismeforebygging og sikring 101 kandidater
Kort oppsummert
I perioden 2023–2025 har 171–176 kandidater tatt E-MRS500 (Risiko, sikkerhet og sårbarhet) ved Universitetet i Stavanger. Snittkarakteren blant beståtte er 3,15–3,19 (C), den vanligste karakteren er C, og 32–33 % ender på A eller B. 1,1–2,3 % av kandidatene stryker.
Kilde: HK-dirs åpne emnestatistikk (DBH), karakterer 2023–2025, summert over alle emneversjoner. Tallene er de offisielle innrapporterte resultatene. Vi finner ikke på noe. Historikk er ingen garanti for fremtidige resultater.
Hvorfor tallene kan være litt lave
HK-dir holder tilbake celler med under tre kandidater av personvernhensyn: har to personer fått D i en termin, står det 0. Vi ser aldri de kandidatene, så summene våre er litt lavere enn de virkelige.
Målt mot HK-dirs egne totaler for NTNU er det 0,8 % på emner med over tusen kandidater og 16 % på emner med under femti. Jo større emnet er, jo mindre betyr det – for dette emnet er utslaget minst der du ser de største tallene.
Vi vet likevel hvilke karakterer som er skjult, bare ikke om det var én eller to. Strykprosenten regnes derfor med begge ytterpunktene. Gir de samme tall, står det ett tall; ellers står det et spenn, som 1,1–2,3 %, og den virkelige strykprosenten ligger innenfor.
Regelen er HK-dirs egen og gjelder alle som bruker dataene, ikke bare oss.

